ابتکار فرهنگی یک کتابدار

ابتکار فرهنگی یک کتابدار

* سید کمال‌الدین دعائی

بهار سال ۱۹۷۱، پیش از گشایش اولین کتابخانه‌ ایالت میشیگان آمریکا در شهر تروی، یک کتابدار بی‌باک به نام «مارگریت هارت» تصمیم گرفت تا کاری کند که کوچک‌تر‌های شهر به کتاب‌خوانی و کتاب‌خانه علاقه‌مند شوند. او اولین کتاب‌دار ویژه کودکان در این کتاب‌خانه بود. بنابراین، یک پویش نامه‌نگاری به راه انداخت و از طریق آن، ده‌ها چهره‌ برجسته‌ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آمریکا را دعوت کرد تا برای بچه‌ها درباره اهمیت کتاب‌خوانی و کتاب‌خانه بنویسند.

مارگریت در پاسخ به این دعوت، ۹۷ نامه از ۵۰ ایالت دریافت کرد که اشخاصی چون دکتر سوس، بن اسپاک، نیل آرمسترانگ و آیزاک آسیموف نوشته بودند. همین‌طور نامه‌هایی از شهردار‌ها، فرماندار‌ها و سناتورهای ایالت‌های مختلف به دست هارت رسید. مجموعه این نامه‌ها بعدا به صورت مجموعه‌ای تحت عنوان «نامه‌هایی به کودکان تروی» جمع‌آوری شد و به صورت آنلاین منتشر شد.

با خلق این مجموعه، مارگریت تصویری عینی و فوری از دورنمای فرهنگی و سیاسی اوائل دهه ۱۹۷۰ به دست داده است. بخش‌هایی از چند نامه را بخوانید:

 

فرزندان عزیز تروی

 کتاب‌خانه شما بسیار بیشتر از یک فروشگاه شکلات یا صندوق دزد دریایی، چیزهای خوب دارد. آن‌چه از کتاب‌ها به دست می‌آورید نه تنها لذت‌بخش و باارزش است، بلکه تا آخر عمر برای شما باقی می‌ماند.

 دوستتان دارم.» ‍‍‍‍بن اسپاک

 

  «پسران و دختران عزیز

 کتاب‌خانه‌ جدید مبارکتان باشد، چرا که آن‌جا فقط یک کتاب‌خانه نیست. آن‌جا یک کشتی فضایی است که شما را به دور‌ترین نواحی دنیا می‌برد، یک ماشین زمان است که شما را به دور‌ترین زمان‌ها در گذشته و آینده می‌برد، معلمی است که بیش از هر انسانی می‌داند، دوستی است که شما را سرگرم می‌کند و دلداری می‌دهد؛ و بیش از هر چیز، دروازه‌ای است به یک زندگی بهتر و شاد‌تر.» آیزاک آسیموف

 

  

  «دانایی اساس تمام موفقیت‌ها و پیشرفت‌های بشریت است. دانایی هم کلید و هم تمنایی است که انسان را به پیش می‌راند. جستجوی دانش چیزی است که بشر را به ماه برد، اما همین دانش لازم بود تا رسیدن به آن‌جا را برایش ممکن کند.

 چگونگی استفاده‌ ما از دانشی که کسب می‌کنیم، مشخص‌کننده‌ پیشرفت ما بر روی زمین، در فضا یا بر سطح ماه است. کتاب‌خانه شما مخزنی برای ذهن و روح است. از آن خوب استفاده کنید.» نیل آرمسترانگ

منبع: پارسینه

/ 2 نظر / 16 بازدید
دخترک خط خورده

...بسم خالق خط خطي ها... زيبا بود... يه جورايي از توي دلتنگيام بيرونم کشيد!!! اگه دوس داشتي به خط خونه منم بيا...اما اصراري نيس دوست گلم ...زندگيت سرشار از خطوط باراني

سلیمی

با سلام امیدوارم یه روزی ما ایرانی ها از ابتکار کتابداران خودمان تو وبلاگ هامون حرف بزنیم. با تشکر