بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دبیر کل و معاونان نهاد کتابخانه‌های عموم

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی

در دیدار دبیر کل و معاونان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

 

روز دوشنبه مورخ 9 اسفند 89 دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی به همراه معاونین خود، توفیق زیارت مقام معظم رهبری را پیدا کردند.

در این دیدار ابتدا گزارشی از عملکرد و برنامه‌های نهاد توسط دبیر کل نهاد ارائه و سپس رهنمودهایی توسط مقام معظم رهبری مطرح شد.

متن فرمایشات مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

گزارش مکتوب شما را که پارسال فرستاده بودید خواندم، جهت‌گیری درست است. کار شما در مسئله کتابخانه و کتابخانه عمومی در همین جهات و چند محوری که ذکر کردید، اینها همه درست است و باید انجام بگیرد.

یک نکته این است که باید مراقبت کنید که این فکرها در میدان، عمل بشود. به صورت آرزوهایی در دل باقی نماند که انسان خیال کند یک کاری را دارد می‌کند اما خروجی کار مشخص نباشد. این را اهمیت بدهید. چون کار شما کار مهمی است؛ در واقع کار کتابخانه از جهتی شبیه کار صدا و سیما است یعنی توقف‌پذیر نیست و دائم در جریان است. اگر چنانچه شما توقف کردید، از شما عبور می‌کند و شما مجبورید بدوید. توجه بکنید که این فکرها، عملی بشود و تحقق پیدا کند.

نکته دوم این است که این سرانه هفتاد و چند دقیقه مطالعه چیزی نیست که انسان را راضی کند. اولاً این میانگین گرفتن‌ها، خیلی نشان‌دهنده واقعیت نیست. خوب بعضی‌ها هستند که در شبانه‌روز پانزده ساعت مطالعه می‌کنند، کارشان مطالعه است. نمی‌شود این را ملاک گرفت. شما ملاک را به اصطلاح کمیت مطلق بگذارید نه کمیت میانگین و نسبی. ببینید که در بین جامعه ایرانی چه تعداد آدم‌هایی هستند که اصلاً مطالعه نمی‌کنند یا کم مطالعه می‌کنند. بروید سراغ اینها. یکی از مجموعه‌هایی که باید سراغ اینها بروند، شما هستید والا صدا و سیما و دستگاه‌های دولتی هم مسئولیت دارند. ما باید کاری کنیم که در کشور ما آدمی که مطالعه نمی‌کند، نباشد. البته مطالعه از سطح پایین یعنی مطالعه روزنامه و مجله و مطبوعات شروع می‌شود تا کتاب‌های تخصصی، در بین این اول و آخر؛ این کف و سقف، چیزهای زیادی و جود دارد. اگر ما این را بتوانیم به عنوان مطلوب در نظر بگیریم که همه مطالعه کنند آنوقت کارها خیلی بهتر پیش خواهد رفت. ما مشکل عمده‌مان این است که خیلی‌ها اصلاً عادت به مطالعه ندارند، بلد نیستند و دستشان به مطالعه نمی‌رود. در حالی که اگر راه باز شود و همین آدم‌ها وارد میدان مطالعه بشوند ممکن است دیگر دست از مطالعه بر ندارند. باید بتوانید این کار را انجام بدهید.

نکته آخر هم این که، انتخاب کتاب برای کتابخانه‌ها خیلی مهم است. اگر ما دیدیم که وادی هنر، کتاب‌نویسی، رمان‌نویسی یا تاریخ‌نویسی یک عده‌ای نشسته‌اند سرمایه‌گذاری کرده‌اند کار وسیعی را دارند انجام می‌دهند، الان هم این طرف هیچ کاری ن می‌تواند بکند خوب این نمی‌شود. نمی‌شود همین‌طور نشست و تماشا کرد. یعنی یکی نفی و اثبات در کار توزیع کتاب و ارائه کتاب وجود دارد. هم اثبات وجود دارد هم نفی. اینجاست که مسئله توزیع کتاب برای کتابخانه‌ها معنا پیدا می‌کند و مجوز چاپ برای کتاب. انشاءا... موفق باشید.

/ 1 نظر / 18 بازدید
منصور زارع

با سلام ضمن تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه وبلاگ خوبی دارید امیدوارم که موفق یاشید ضمنا از شما دعوت میکنم به وبلاگ من سری بزنید با مطلبی در مورد رفتار شناسی حضرت زهراء (س) بروزم التماس دعا http://mazhaby.persianblog.ir