رونمایی از دو مجموعه نرم افزاری نمایه گنج جنگ و از ذره تا آفتاب

دو مجموعه نرم‌افزاری «نمایه گنج جنگ و نمایه از ذره تا آفتاب» محصولاتی از مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی «نمایه» روز  شنبه نهم مهرماه، در سالن اجتماعات دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور رونمایی شد.

آیین رونمایی از دو مجموعه نرم‌افزاری «نمایه گنج جنگ» با محوریت دفاع مقدس و «نمایه از ذره تا آفتاب» درباره انرژی هسته‌ای، محصولات مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی «نمایه» وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور سرتیپ نقدی، فرمانده بسیج مستضعفین و فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.

در مراسم رونمایی این محصولات فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره این نرم‌افزار گفت: در نرم‌افزار «نمایه از ذره تا آفتاب» علاوه بر رعایت مبانی علمی، زیبایی لازم برای ارائه این مطالب نیز رعایت شده است.

عباسی، معرفی صنعت هسته‌ای را ضروری دانست و ادامه داد: با توجه به این‌که صنعت انرژی هسته‌ای در کشور ما بومی‌سازی شده و تلاش دانشگاه‌ها و مراکز علمی زمینه‌ساز این صنعت بوده است، بنابراین تولید انرژی و توسعه کاربرد این پرتوها در زندگی مردم لازم است و رسانه‌ها باید به موضوع انرژی هسته‌ای بیشتر بپردازند، حتی در کتب درسی تغییراتی داده شود تا این دانش در سطح مدارس و دانشگاه‌‌ها تدریس شود.

وی در زمینه توجیه کسانی که از انرژی هسته‌ای در راه غیر صلح‌آمیز استفاده می‌کنند اظهار کرد: این افراد در غرب برای توجیه کشتار خود با بمب اتم و نسبت دادن نقش منجی به خود از صنعت سینما و نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اضافه کرد: در این فیلم‌ها یک فرهنگ مبتذل را به سلاح هسته‌ای وصل می‌کنند؛ برای نمونه در رسانه و فیلم‌های خود از این سلاح برای نجات بشریت در مقابل یک شهاب‌سنگ و موجودات فضایی استفاده می‌کنند و نقش منجی را برای خود قائل می‌شوند.

عباسی خاطرنشان کرد: این رونمایی از یک نرم‌افزار هسته‌ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقدمه‌ای برای معرفی درست صنعت هسته‌ای است و حداقل اطلاعات عمومی را در این زمینه در اختیار مردم قرار می‌دهد و بهتر است سینما و رسانه‌ها دستاوردهایی را مانند انرژی هسته‌ای که باعث افتخار است، با استفاده از هنر به مردم نشان دهند.

در ادامه این مراسم سردار نقدی، فرمانده سازمان بسیج مستضعفین ضمن تبریک دهه کرامت گفت: هم‌زمانی این دو رونمایی بسیار بامفهوم است و به‌عنوان نمادی از دو جهاد محسوب می‌شود؛ یکی جهادی که قبلاً داشتیم و دیگری جهاد در زمینه علمی و تکنولوژی که اکنون داریم و این نشان می‌دهد جنگ ما هنوز پایان نیافته است و بلکه در قالب و اشکال دیگر جریان داد.

وی افزود: از سرمایه‌هایی که می‌تواند به پیش‌برد جنگ امروز ما کمک کند، استفاده از سرمایه جنگ دیروز است و به‌ حق حضرت امام خامنه‌ای عبارت «گنج» را برای آن به کار بردند و یک گنج ویژه است که هرچه از آن استخراج کنیم بیشتر خواهد شد.

فرمانده سازمان بسیج مستضعفین اظهار کرد: همه قدرت‌های دنیا دست به دست هم داده بودند تا این نظام را به زیر بکشند اما این ملت ایستاد. بدون شک دفاع مقدس درخشان‌ترین قطعه تاریخ ما است و حتی در تاریخ ملت‌ها هم نمی‌توان چنین تاریخی پیدا کرد که یک ملت به تنهایی در مقابل تمام قدرت‌ها بایستد و بدون هیچ‌گونه عقب‌نشینی به اهداف خود برسد.

سردار نقدی ادامه داد: امروز بعد از سی و دو سال شعارهای مردم با وجود فشارهای بسیار تغییر و انحراف پیدا نکرده است. از آثار و برکات دفاع مقدس، بیداری اسلامی است که آموزه‌ها و شعارهای آن برگرفته از شعارهای انقلاب و دفاع مقدس ایران است.

وی در پایان با اشاره به خباثت کشور انگلیس خاطرنشان کرد: کشور انگلیس در جنگ تحمیلی می‌خواست کشور بعثی عراق را به بمب اتم مجهز کند و این کشور را تا آستانه ساختن بمب اتم پیش برد، این کشور جنایتکار حاضر بود به دست فردی مانند صدام بمب اتم بدهد.

 

/ 0 نظر / 17 بازدید