گرانترین کتاب دنیا حراج می شود

گرانترین کتاب دنیا، نسخه کمیاب "پرندگانآمریکا" حراج می شود

گرانترین کتاب دنیا، نسخه کمیابنسخه‌ای کمیاب از «پرندگان آمریکا» نوشته جان جیمز آدوبان که عنوان گرانترینکتاب دنیا را به یدک می‌کشد در سوتبی حراج می‌شود.

این حراجی برای شگفتزدهکردن دوستداران کتاب چاپ اول مجلدی از نمایشنامه‌های شکسپیر را نیز عرضهمی‌کند.

از «پرندگان آمریکا» تنها صد نسخه چاپ شده بود و گفته می‌شود هرکدام از آنها بین 4 تا 6 میلیون پوند ارزش دارند. این درحالی است که قیمت پایه چاپاول نمایشنامه‌های شکسپیر که متعلق به سال 1623 است یک میلیون پوند برآورد شدهاست.

دیوید گلدتروپ، متخصص بخش کتاب سوتبی این دو مجلد را ستاره سهیلکتابخانه‌ها می‌خواند. این کتاب‌ها متعلق به بارون دوم هست که، این اشراف‌زاده عاشقکتاب بوده است، او در سال 1955 درگذشت. این حراجی روز هفتم دسامبر در لندن برگزارمی‌شود.

یک نسخه از «پرندگان آمریکا» در سال 2000 در حراجی کریستی به قیمت 8میلیون و 800 هزار دلار فروخته شد و رکورد کتاب‌های چاپی در حراجی‌ها راشکست.

این کتاب یکی از زیباترین و شاخص‌ترین کتاب‌های رشته تاریخ طبیعی وبسیار نادر است. تنها 19 نسخه از این کتاب باقیمانده است و اغلب آنها در موزه‌ها،کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها نگهداری می‌شوند.

این مجموعه شامل 435 نقاشی ازپرندگان است که براساس گراورهای آدوبان کشیده شده‌اند. این گراورها در سایز بزرگ 90در 60 سانتیمتر بوده‌اند زیرا آدوبان علاقه داشته پرندگان را در اندازه طبیعی‌اشانبکشد.

گلدتروپ در این مورد می‌گوید:«برای پرندگان کوچک مشکلی نیست اما وقتیپای عقاب‌ها به میان می‌آید به کتاب‌های بزرگ نیاز بوده. آدوبان خودش سایز کتاب رادو برابر قطع فیلی می‌خواند.»

جان جیمز آدوبان، پرنده‌شناس آمریکایی-فرانسویبود که به دلیل شغلش سراسر آمریکا را زیر پا گذاشت. او در سال 1826 پس از عدمموفقیت در جمع‌آوری پول برای چاپ کتابش به انگلیس رفت. تصاویر بکر و بزرگ او تاثیربه سزایی بر اهالی علم گذاشتند.

گلدتروپ می‌گوید:«او یک موج راه انداخت. مثل این بود که سروکله شخصیتی از رمان‌های جیمز فنیمور در رمان‌های جین آستن پیداشود.»

آدوبان این کتاب‌ها را به مجموعه‌داران ثروتمند بریتانیایی پیش فروشکرد. کتاب حاضر در سوتبی یازدهمین کتاب این مجموعه است و توسط هنری ویتام،دیرین‌شناس مشهور خریداری شد.

حراج ماه دسامبر شامل نسخه اصلی مصور کارهایاولیه ویلیام ککستو، اولین چاپخانه‌دار انگلیس و همچنین نامه‌های دستنویس ملکهالیزابت اول و اعضای کابینه او درمورد زندانی کردن مری، ملکه اسکاتلند است

 

/ 1 نظر / 14 بازدید
Perspolise

Salam! Ageh doost dari ba man ke daram ye Web ba mohtavai rajeh be iraniha va farhangemoon be zaban Englisi hast , Hamkari kon! Age khasti be onvan Motarjam ya Nevisandeh Ba emeilam Tamas begir!