رونمایی از نمایه های‌ بصیرت،سراب سبز و روزشمار نمایه

نمایه‌ «بصیرت»، «سراب سبز» و «روزشمار نمایه» رونمایی شد

به گزارش خبرگزاری فارس، آئین رونمایی از سه نرم‌‌افزار موسسه نمایه صبح امروز با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و محمدرضا اخضریان کاشانی مدیر عامل موسسه نمایه در سالن اجتماعات شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، نمایه «سراب سبز» شامل مجموعه مقالات، مطالب، عکس‌ها، فیلم‌ها و مستندات مختلف به صورت نمایه سازی شده از حوادث شکل‌گیری انتخابات 88 و پس از آن تا 9 دی است؛ مجموعه کاملی از تحلیل‌ها، دیدگاه‌ها، بیانیه‌ها، مواضع، فیلم‌ها، مستندات، صوت‌ها، موسیقی و دیگر موضوعات در این راستاست که سعی شده در این نرم‌افزار گنجانده شود.

چهار دی وی دی اطلاعات در این نرم‌افزار گنجانده شده؛ همه اطلاعات پیرامون انتخابات 88 از ابتدا تا شکل‌گیری جریان 9 دی در این نمایه آمده است، در این نرم افزار دسترسی به متن و مستندات موجود است. در این نمایه بیش از 300 فایل تصویری و 500 قطعه تصویر، 100 دقیقه فایل صوتی گنجانده شده است. 

به گزارش فارس، در این مراسم همچنین از نمایه «بصیرت»؛ از مفهوم‌شناسی تا بیانات بزرگان
رونمایی شد.

در نرم افزار «نمایه بصیرت» مفهوم شناسی بصیرت از مبنای اصطلاحی، تاریخی، آیات، روایات، ارتباط بصیرت و فتنه و نفاق در اسلام و انقلاب اسلامی، در تاریخ ایران، جستجوی این موضوع در بیانات حضرت امام و مقام معظم رهبری و سایر بزرگان، کتابشناسی‌هایی که در این راستا موجود است در این نرم‌افزار آمده است.

فیلم‌ها و کلیپ‌های متعددی که در این موضوع و با مضمون بصیرت تدارک دیده شده، همچنین قطعات صوتی و تصویری در قالب یک DVD در «نمایه بصیرت» گنجانده شده است. 

به گزارش فارس، نرم‌افزار سوم با عنوان «روزشمار نمایه» با کاربردی ساده رونمایی شد که در واقع حوادث روز هر مسئله را با دست‌آوردها و امکانات خیلی خوب و قابل استفاده برای رایانه‌های شخصی مهیا می‌کند.

در ادامه مراسم مدیرعامل مؤسسه نمایه با تقدیر از تلاش‌های منصور واعظی از زمانی که سکان نهاد کتابخانه‌ها را برعهده دارد وی را غافلگیر کرد و گفت: یکی از اتفاقات در هر نظام اداری انتخابات مدیران مجموعه است. مدیران تجهیزات فراهم کرده و زمینه را با انگیزه‌بخشی برای تحقق برنامه‌ها آماده می‌کنند، اما باید برخی واقعیات را گفت؛ دوران فعالیت‌های نهادهای کتابخانه‌ها به دو زمان پیش و پس از سکانداری منصور واعظی تقسیم می‌شود، چرا که مطالبه رهبر انقلاب طی سی سال گذشته توسعه کتاب و کتابخوانی بوده است که در این راستا با افزایش آمار نمی‌توان نقش واعظی را در این راستا نادیده گرفت.

به گفته مدیرعامل نمایه، رشد تولیدات کیفی و کمی و علاقه‌مندی که در سازمان‌های مختلف به عضویت در شورای فرهنگ عمومی و نهاد کتابخانه‌ها وجود دارد براساس تلاش این مرد مجاهد است.

اخضریان کاشانی در ادامه ضمن تقدیر از تلاش‌های منصور واعظی، پیشنهاد داد شاخص‌هایی برای مدیران تعیین و برترین‌ها براساس آن شاخص‌ها معرفی و اعطای نشان لیاقت در حوزه‌های فرهنگی باب شود تا از این رو سالیانه شاهد اهداء نشان مدیریت فرهنگی به برجستگان این حوزه باشیم.

در ادامه مراسم از سوی مؤسسه نمایه چفیه اهدایی مقام معظم رهبری به منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی به پاس تلاش‌های فراوان وی همراه با عکس رهبر انقلاب به وی اهداء شد. در خاتمه این مراسم نیز لوح «الله» از سوی مؤسسه نمایه و منصور واعظی به سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهداء شد.

 

 

 

/ 0 نظر / 68 بازدید