جهاد برای پیشرفت و عدالت

جهاد برای پیشرفت و عدالت

گردآوری ،تنظیم و تدوین: محمدرضا اخضریان کاشانی *

*حضرت علی (علیه السلام) :"جهاد دری است از درهای بهشت که خداوند برای دوستان ویژه اش گشوده... هر کس آن را کنار گذارد خداوند جامة ذلت را بر او پوشاند و دچار انسانهای فرومایه گردد ... " (وسایل الشیعه طبع سنگی، ج2، ص469)

*پیامبراکرم(صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:جاهدوا المشرکین بأموالکم و أنفسکم و ألسنتکم؛  با اموال و جانها و مال هاى خود با مشرکان جهاد کنید.(نهج الفصاحه)
سرفصل های اقتصادی بیانات رهبری درباره سال جهاد اقتصادی

الف: توفیقات اقتصادی سال 89


1.      هدفمندی یارانه‌ها

2. مدیریت مصرف

3. افزایش صادرات غیرنفتی

4. مواجهه با تحریم‌ها

5. رفع تحریم بنزین و خودکفایی

6. اشتغالزایی


ب: اولویت‌های اقتصادی سال 90


1. جهاد اقتصادی

2. تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی

3. اشتغالزایی

4. توسعه سرمایه‌گذاری بخش تعاونی و بخش خصوصی

5. صرفه‌جویی در مصرف آب

6. مشارکت مردم در اقتصاد


 

ج. الزامات پیشرفت اقتصادی:


روحیه  جهادى

استحکام معنویت و روح ایمان و تدین در جامعه

کشور به مسائل حاشیه‌اى مبتلا نشود

حفظ اتحاد و انسجام ملى


سابقه بحث:

*بیانات مقام معظم رهبرى در مراسم صبحگاه لشکر سیدالشهداء(ع)   1377/07/26

عزیزان من! بعضى کسان از اسم جهاد مى‏رمند! خیال مى‏کنند که تأسیس یک کشور، ایجاد یک تمدّن، نظم در زندگى، پیشرفت در زندگى مادّى و معنوى و رفاه مشروع براى انسانها، با جهاد نمى‏سازد و جهاد ضدّ این‏هاست! چه خطایى! چه غلطى! بدون جهاد، هیچ‏چیز به دست انسان نمى‏آید؛ نه دنیا و نه آخرت. بدون جهاد، در مقابل گرگِ بى‏دست و پاى بیابان هم نمى‏شود ایستاد؛ چه رسد به گرگهاى بسیار بسیار خطرناک دنیاى سیاست و دنیاى اقتصاد و سرپنجه‏هاى خونینى که میلیونها انسان را دریدند و نابود کردند و خوردند و بردند!

مگر یک ملت بدون جهاد مى‏تواند سرش را بالا بگیرد؟ مگر یک ملت بدون جهاد مى‏تواند طعم عزّت را بچشد؟ مگر یک ملت بدون جهاد مى‏تواند در میان ملتهاى دنیا شأن و موقعیتى پیدا کند؟

*بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار مسئولان اقتصادى و دست‏اندرکاران اجراى اصل 44 قانون اساسى‏‏   1385/11/30

... این کار، یعنى اجراى این سیاستها (ی اصل 44)، مخالفان و دشمنانى دارد. چون دشمنانى دارد، پس تلاش در اجراى این سیاستها یک نوع جهاد است. هر تلاشى که در مقابله‏ى با دشمنان باشد، مجاهدت است و در عرف اسلامى اسمش جهاد است؛ اگر با اخلاص و درست انجام بگیرد. دشمنانش چه کسانى هستند؟ بعضى از مخالفان نمى‏خواهند با اجرایى شدن این سیاستها، کمبودها برطرف شود. اصلاً نمى‏خواهند نظام اسلامى آن شکوفایى و پیشرفت اقتصادى و رونق اقتصادى را داشته باشد. روى فشار اقتصادى بر کشور برنامه‏ریزى کرده‏اند. خارجیها از این قبیلند. الان ببینید، همین‏طور مثل یک گرگ گرسنه‏اى که نشسته و منتظر است که فرصتى پیدا کند و حمله کند، منتظرند بتوانند یک اقدام اقتصادى بکنند. البته از اقدام نظامى و اجتماعى مأیوسند؛ خودشان هم مى‏گویند که باید فشار اقتصادى بیاوریم. مى‏خواهند فشارهاى اقتصادى را زیاد کنند. یکى از چیزهایى که مى‏تواند این فشارها را کم کند، یا تأثیرش را بسیار کم کند، همین اجراى این سیاستهاست. آنها مایل نیستند این سیاستها اجرا شود.

ممکن است در داخل هم دوستان و طرفدارانى داشته باشند. بعضى - که این دیگر مربوط به داخلى‏هاست - در وضع کنونى منافعى دارند؛ ذى‏نفع‏اند و دلشان نمى‏خواهد این وضعیت به هم بخورد. از اینکه اجازه یک مدیر، گردش قلم یک مدیر یا یک مسئول، حالا در هر جا - چه در قوه‏ى مجریه، چه در قوه‏ى قضائیه، چه در مجلس - توانایى این را داشته باشد که خیلى از این چیزها را جابه‏جا بکند، این را مغتنم مى‏شمارند و نمى‏خواهند از بین برود. بنابراین، اینها هم جزء مخالفان هستند. حالا بعضى‏ها هم شاید باشند که نخواهند متصدى این کار بزرگ، دولت کنونى باشد. البته این را احتمال مى‏دهیم، یقین نداریم.

هدف نامگذاری:

-        حوادثی که در سال ۸۸ رخ داد، زمینه‌ساز نوعی خدشه در روند اجرایی کارهای کشور و کسب و کار مردم شد؛ تا جایی که رهبر انقلاب برای جبران تمامی خساراتی که فتنه ۸۸ بر روند تعالی و پیشرفت کشور وارد کرد، سال ۸۹ را سال همت مضاعف و کار مضاعف ناگذاری کردند تا مردم و مسئولان که توانسته بودند دوران سخت فتنه را با موفقیت پشت سر بگذارند، اکنون خود را آماده جبران ضررهای ناشی از آن کنند.

-        سال 1390 نخستین سال از اجرای برنامه‏ی پنجم است که در چشم انداز نقشی مهم دارد.

/ 0 نظر / 21 بازدید