گزارشی از دیدار کتابداران با مقام معظم رهبری

بسم الله الرحمن الرحیم

دقایقی نیست که از محضر مقام معظم رهبری برگشته ایم و این مطلب شاید نخستین مطلبی باشد که از این دیدار منتشر می شود.

امروز (چهارشنبه 29/تیرماه/1390)توفیق شد تا به همراه حدود پنج هزار کتابدار کشور حضور ایشان رسیدیم. این اولین دیدار کتابداران با رهبری نظام پس از انقلاب بود. یکی از دوستان به شوخی می گفت این دیدار اولین دیدار کتابداران تمدن ایرانی – اسلامی با عالی ترین مقام کشور از دوره کوروش تا الانه.

به لطف عنایت نهاد کتابخانه ها کارت مخصوص داشتم و قبل از مراسم به استقبال آقا رفتیم و همراه ایشان وارد سالن شدیم.

شوق کتابداران وصف نشدنی بود و این را میشد از شور وحال و شعور و شعارشان فهمید. کتابدارانی که بعضا چند هزار کیلومتر را با اتوبوس فقط به شوق چند دقیقه آمده بودند و شب را در اتوبوس و در مسیر گذرانده بودند.

آقا ملاطفت کردند و کار ایشان را کاری انسانی و فرهنگی معرفی کردند و از زحمات کتابداران تشکر ویژه نمودند و هدف از این دیدار را اعلام تشکر خود از اهل کتاب دانستند.

تا اینجای کار که مخاطب آقا کتابداران زحمتکش بودند ملاطفت بود و سپاس و کار که به مدیران عرصه کتاب و ارشاد رسید وضع دگرگون شد. آشکارا آقا ناراضی بودند.هم از تولید هم از توزیع هم از محتوا هم از تیراژ کتاب هم از میزان مطالعه.

تولید و توزیع کتاب را در کشور در دست جریانات معارض و مخالف نظام دانستند و شمارگان 2هزار و 3هزار نسخه ای را در شان جمعیت هفتاد میلیونی ندانستند و سرانه چند دقیقه مطالعه را ناکافی دانستند.

اما نکات برجسته کلمات ایشان:

1)      هیچ وقت انسان از کتاب مستغنی نیست.

2)      کتاب روز به روز در جامعه بشری اهمیت بیشتری می یابد و هرچه بیشتر پیش رویم احتیاج به کتاب بیشتر می شود.

3)      وجود رسانه های دیگر فقط تسهیل گر دسترسی به کتابند و جای آن را نمی توانند پر کنند.

4)      یکی از بدترین و پرخسارت ترین تنبلی ها تنبلی در خواندن کتاب است.

5)      تبلیغات کتابخوانی باید همه گیر شود و به جای این همه محصولات که رسانه ها تبلیغ می کنند و گاه بی فایده و گاه مضرند باید به معرفی کتابهای خوب پرداخت.

6)      باید جوری شود که که کتاب در سبد کالاهای مصرفی خانواده ها سهم مشخصی پیدا کند.

7)      نفس کتابداری کار انسانی – فرهنگی است.

8)      کتابدار صرفا کسی نیست که خدمت آوردن و بردن کتاب را برعهده دارد.کتابدار می تواند منبع و مرجعی برای مراجعه کنندگان باشد.

9)      باید ذهن را به مطالعه، نظم و عادت داد.

10)  بعضی ذهن ها به آسان خوانی عادت دارد.باید ذهن را عادت دهیم به اینکه اهل تامل و تدقیق باشد و ذهن در مواجهه با کتاب ، کار و فعالیت کند.

11)  یکی از چیزهایی که امروز خیلی نیاز داریم برنامه های مطالعاتی برای جوانان است.

12)  هر کتابی لزوما مفید نیست و مساله انتخاب و گزینش کتاب جدی است.  

13)  بعضی کتابها مثل داروی سمی یا مخدر است و در تولید و توزیع آنها باید دقت کرد و گاه هشدار داد.

14)  آشنایی ما ایرانیان مسلمان با کتاب یک آشنایی کهن است و مربوط به امروز و دیروز نیست.

15)  با هوجه به سابقه کهن آشنایی ما با کتاب باید جایگاه خود را در نشر کتاب بالا ببریم.

16)  تولید کنندگان کتاب به خلاها و نیازهای فکری نگاه کنند و برای آنها کتاب تولید کنند.

17)  جریانهایی در کشور با هدف سیاسی و ظاهر فرهنگی دنبال جهت دهی به جریان نشر کتابند.

18)  تیراژهای 2هزار و 3هزار و 5هزار شایسته جمعیت 70 میلیونی نیست.

19)   باید کاری کنیم که کتابخوانی امری رایج بشود و کتاب از دست مردم نیفتد.

20)  امید است این دیدار ، در مساله کتاب و کتابخوانی و کتاب خوب و کتاب سالم زمینه ساز تجدید مطلعی شود و همه مسوولان کشور حرکتی را آغاز کنند.

/ 2 نظر / 39 بازدید
kasb daramad az tarigh sms

سلام دوست عزيز وبلاگ زيبايي داري اميدوارم هميشه همينطور پر محتوا باشه يه پيشنهاد خوب واستون دارم ميخواي از طريق خوندن پيامك تبليغاتي درآمد كسب كني پس به ما يه سري بزن منتظرتيم http://ads.inpersia.com/users/ref/28819

انجمن ادبي ايرانيان

با سلام بالاخره تمامی زحمات شبانه روزی ما جواب داد انجمن ادبی ایرانیان تا چند روز دیگر آغاز به کار میکند. مکانی زیبا برای ارائه ی همه ی زیبایی هایی که خلق میکنیم و دوست داریم تا دیگران هم این زیبایی ها را ببینند و از خواندنش لذت ببرند. محیطی بسیار جذاب و کاربرپسند با امکاناتی فوق العاده زیبا میخواهیم کتابی بزرگ از ادبیات ایرانیان در فضای مجازی ایجاد کنیم.کتابی که دربردارنده ی مطالب تمامی ایرانیان ادب دوست و ادب پرور باشد. علاقمندان می توانند username مورد علاقه خود را به نشانی anjoman1390@gmail.com ایمیل نمایند.اولویت با عزیزانی است که زودتر ایمیل ارسال نمایند. تمامی عزیزان میتوانند دارای محیطی به آدرس اینترنتی username.adabsara.com باشند. منتظر خبر آغاز به کار سایت باشید