فرهنگ کتابخوانی و جایگاه کتاب در افغانستان

فرهنگ کتابخوانی و جایگاه کتاب در افغانستان

فرهنگ کتاب‏خوانی که از نیازهای مهم و اصلی در جوامع امروز تلقی می‏شود، تاکنون در افغانستان به طور شایسته نهادینه نشده است.

تجاوز شوروی سابق به افغانستان، جنگ‎های داخلی در این کشور و حضور طالبان در رأس قدرت در دهه‏های اخیر نقش کتاب و کتاب‏خوانی در افغانستان را بسیار کمرنگ کرد.

جنگ در افغانستان باعث شد بسیاری از کتاب‏های موجود در کتابخانه‏های این کشور به ویژه کابل به غارت رفته و بسیاری دیگر نیز در آتش سوختند.

مسئولان دولتی و حامیان کتاب و کتاب‌خوانی در سال‌های اخیر اقداماتی را در این راستا انجام داده اند اما با توجه به جمعیت انبوه مشتاق مطالعه به خصوص در شهرهای اصلی افغانستان، این تحرکات کافی نیست.

"کتابخانه‏ عمومی" (کتابخانه مرکزی) شهر کابل، از بزرگ‏ترین کتابخانه‏های افغانستان است که در سال 1344 "شمسی" با 66هزار و 716 جلد کتاب تأسیس شد.


در افغانستان 71 کتابخانه دولتی وجود دارد

"عبدالحمید نبی‏زاده" رئیس کتابخانه مرکزی کابل، در گفت‏وگو با خبرنگار فارس با اشاره به این که کتابخانه‏های عمومی از کتابخانه‏های دولتی در افغانستان به شمار می‌رود، گفت: در حال حاضر در افغانستان 71 کتابخانه دولتی وجود دارد و قرار است تا پایان سال جاری این رقم به 81 کتابخانه افزایش یابد.

وی با بیان این که در افغانستان خدمات کتابخانه‏های عمومی برای تمام مردم این کشور است، گفت: به صورت میانگین روزانه بین 300 تا 400 نفر از خدمات این کتابخانه‏ به صورت مستفیم استفاده می‌کنند که این رقم نسبت‏ به سال‏های گذشته رشد چشمگیری داشته است.


باید برای کتاب در افغانستان تسهیلات بیشتری فراهم شود

رئیس کتابخانه عمومی کابل با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم افغانستان، تصریح کرد: باید در همه مناطق افغانستان کتابخانه‏ ساخته شود تا شهروندان افغان بتوانند به راحتی به کتاب‏های مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.

وی اظهار با اظهار تأسف گفت: بر اساس قانون انتشار کتاب در افغانستان، ناشران موظف هستند پنج جلد از کتاب‌های خود را پس از انتشار به کتابخانه‌های عمومی اهدا کنند و این در حالی است که تاکنون هیچ ناشری به کتابخانه عمومی کتابی اهدا نکرده است.

نبی‌زاده گفت: دولت افغانستان باید برای تشویق نویسندگان نخبه مشکلات اقتصادی آنان را حل کند تا از این طریق بتواند ظرفیت‏های علمی کشور را گسترش دهد.

وی با اشاره به این که دولت باید امکاناتی را برای ترجمه کتاب‏های ارزشمند فراهم کند، گفت: دولت افغانستان باید با اجرای طرحی کتاب‏ها را قبل از چاپ به صورت دقیق ویرایش کند و از تأثیر مثبت بر جامعه هدف خود اطمینان حاصل کند.


کتاب‏های چاپ جمهوری اسلامی ایران با کیفیت و مرغوب است

رئیس کتابخانه عمومی کابل، اظهار داشت: اکثر کتاب‏های افغانستان از کشورهای همسایه به خصوص جمهوری اسلامی ایران و پاکستان وارد این کشور می‌شود.

این فعال فرهنگی افغان با بیان این که کتاب‏هایی که در جمهوری اسلامی ایران به چاپ می‏رسند دارای کیفیت بالا و کاغذهای مرغوب‌تری هستند، گفت: این در حالی است که کتاب‏هایی که در پاکستان به چاپ می‏رسند از کیفیت پائینی برخوردار هستند.


کتاب‌های چاپ ایران منبع دست اول دانشجویان افغانستان است

"علی‌ظفر حکیمی" از اساتید دانشگاه در این باره تصریح کرد: ایران از کشورهایی است که در بخش چاپ کتاب‏های علمی و فرهنگی به افغانستان کمک‌های بسیاری کرده است و امروز این کتاب‏ها منبع دست اول برای دانشجویان افغانستان به حساب می‏آیند.

وی با اشاره به این که کتاب‏خوانی در افغانستان بسیار ضعیف است، افزود: چند دهه جنگ در این کشور باعث شده است تا مردم این کشور از تحصیل علم و دانش در مقایسه با کشورهای همسایه عقب بمانند و متأسفانه در حال حاضر اکثر مردم افغانستان بی سواد هستند و قادر به خواندن کتاب نمی‏باشند.

حکیمی، گسترش کتاب‏های مفید و ایجاد علاقه برای مطالعه آن را از تجربه‌های تاریخ برای رشد و توسعه دولت‏ها عنوان کرد و اظهار داشت: کتاب‏ نقش محوری و اساسی در زندگی اجتماعی و شخصی هر فرد دارد به طوری که می‌تواند در تمام ابعاد زندگی مشکل گشا باشد.

وی خاطر نشان کرد: کتاب مهم‏ترین عنصر برای دانش آموختن است و حتی با پر رنگ شدن اینترنت، رایانه، تلویزیون و دیگر تکنولوژی‌های جدید در زندگی مردم هنوز هم جایگاه خود را حفظ کرده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به نیاز شدید دانشجویان افغان به کتاب‏های مفید که سطح آگاهی آنان را ارتقا دهد، گفت: افغانستان گام‏های نخست خود را در جهت چاپ و تألیف کتاب برداشته و زمان زیادی نیاز است تا این کوشش‏ها نتیجه دهد.

حکیمی در ادامه گفت: در قدم اول باید اهل علم، پژوهشگران و نویسندگان نیاز دانشجویان افغانستان را درک کرده و راه حلی برای رفع آن پیدا کنند.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد افغانستان نقش مهمی در حل این مشکل دارد.

 

کتاب‌های مورد نیاز ما در بازار به سختی پیدا می‌شوند

یک دانشجوی افغان، با اشاره به کمبود کتاب‏های ضروری و مفید در افغانستان، افزود: اکثر کتاب‏هایی که ما نیاز داریم در بازارها به سختی پیدا می‏شود و اگر هم پیدا شود به قیمتی است که ما توان خرید آن را نداریم.
زهرا علی‏زاده تصریح کرد: سنگ بنای یک کشور و جامعه مترقی را میزان کتاب‏های علمی آن جامعه و شاخصه سطح مطالعه آن تشکیل می‏دهد.

به باور این دانشجوی رشته حقوق، افغانستان زمانی می‏تواند روی پای خود بایستد که نسل جوان آن به کتاب رو بیاورند.
علی‏زاده نقش ایران را در رابطه با چاپ کتاب‏های ارزشمند برجسته و مهم دانست و افزود: ایران از جمله کشورهایی است که همواره افغانستان را در بخش فرهنگی و علمی یاری کرده و بسیاری از نیازهای ما در رابطه با کتاب توسط این کشور مرتفع می‏شود.


یکی از کتابخانه‏های عمومی در زندان "پل‏چرخی" قرار دارد

رئیس کتابخانه مرکزی کابل با بیان این که ابتدا کتابخانه مرکزی کابل به نام "ریاست مستقل مطبوعات" معروف بود، گفت: همزمان با تغییر نام ریاست مستقل مطبوعات به وزارت ارشاد اسلامی کتابخانه مرکزی نیز تغییر نام داد.

نبی زاده اظهار داشت: در 10 منطقه کابل کتابخانه‏ عمومی وجود دارد که در مجموع 85 هزار و 629 جلد کتاب در آن‏ها نگهداری می‏شود و یکی از این کتابخانه‏ها در زندان پل‏چرخی قرار دارد.

وی در ادامه گفت: هدف از تأسیس این کتابخانه در زندان آشنایی زندانیان با کتاب‏های مفید و آموزنده بوده است.

رئیس کتابخانه مرکزی کابل با اشاره به بخش‌های مختلف کتابخانه عمومی شهر کابل، افزود: سالن افغانستان شناسی، سالن کودک و نوجوان، سالن ادبیات، سالن عمومی مطالعه کتاب، سالن روزنامه و مجلات که در آن نشریه‏های 100 سال به این طرف جمع‏آوری شده است، سالن منبع نویسی و بخش توزیع کتاب برای امانت بخش‌های این کتابخانه را تشکیل می‌دهند.

رشد کتاب‏ و کتابخوانی در افغانستان مستلزم چاپ کتاب‏های مورد نیاز این کشور است و برگزاری مسابقات کتابخوانی می‌تواند نقش مهمی در این راستا ایفا کند.

در روزهای اخیر یک مسابقه بزرگ کتابخوانی در مدرسه "خاتم النبیین"شهر کابل با هدف گسترش و رشد کتابخوانی در جامعه افغانستان برگزار شد.

تاکنون چند دوره نمایشگاه مشترک کتاب (دوستی) جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در شهر کابل برگزار شده است و سهم ایران در کتاب بازار افغانستان چشمگیر است.

منبع: خبرگزاری فارس

/ 3 نظر / 147 بازدید
http://tarank.ir

سلام با پيج رنك گوگل بالا مي توني در ماه چند ميليون تومن تبليغات بدي به شرط افزايش رنك جديدترين وب رنك با امكانات ويژه راه اندازي شد حتما سر بزن www.tarank.ir امكان چت در بخش بازديدكنندگان برتر امكان گرفتن بازديد با مبايل ! بازديدهاي ما واقعي تر ديگر وب ها هستن چون فريم هاي اون بزرگترند در نتيجه كد هاي گوگل رو بهتر اجرا مي كنند

میترا

سلام دوست عزیز ممنون میشم اگه سایت منو تو وبلاگت معرفی کنی و لینکمو تو سایتت بزاری. سایت من داری بیش از 800 هزار عنوان کتاب خارجیه که از خیلی از سایتای بزرگ خارجی هم بیشتر کتاب دارم. تمامی مقالات و کتاب های درخواستی هم تا 8 ساعت برای کاربران ارسال میکنم. http://www.file3.ir لطفا اگه لینکمو گذاشتی بهم ایمیل بده و لینک وبلاگتو بده تا منم جبران کنم ممنون.

میترا

سلام دوست عزیز ممنون میشم اگه سایت منو تو وبلاگت معرفی کنی و لینکمو تو سایتت بزاری. سایت من داری بیش از 800 هزار عنوان کتاب خارجیه که از خیلی از سایتای بزرگ خارجی هم بیشتر کتاب دارم. تمامی مقالات و کتاب های درخواستی هم تا 8 ساعت برای کاربران ارسال میکنم. http://www.file3.ir لطفا اگه لینکمو گذاشتی بهم ایمیل بده و لینک وبلاگتو بده تا منم جبران کنم ممنون.