دانش آموزان 22 سانتی

دانش آموزان 22 سانتی

22 سانتیمتر کتابخانهبرای هر دانش‌آموز

به مناسبت و با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید

    سابقه تشکیل کتابخانه‌های آموزشگاهی در ایران را، باید در مساجدجست‌و‌جو کرد. زیرا مساجد، در گذشته نخستین مراکز آموزشی بودندو کتابخانه در کنارمدرس و طلاب یکی از سه رکن اساسی مدارس دینی بوده است.

    ظاهرا نخستین کتابخانه آموزشگاهی کشور مطابق نظام جدید آموزشی، کتابخانه مدرسه لقمانیه بود که بیش از 100 سال پیش (1317 هـ. .ق) گشایش یافت. کتابخانه آموزشگاهی در کتاب «کتابخانه آموزشگاهی در مدرسه کتابخانه ـ مدار» اینگونه تعریف شده است: «کتابخانه آموزشگاهی به محلی اطلاق می‌شود که برای پشتیبانی از برنامه‌های آموزشی مدرسه و ارائه خدمات مربوطه از طریق فراهم‌آوردن مواد، امکانات و خدمات فردی و گروهی پدید آمده باشد و هدف ایجاد آن ارتقای برنامه‌های درسی و آموزشی و رشد فردی و اجتماعی دانش‌آموزان است.»

    فدراسیون بین‌المللی موسسات و انجمن‌های کتابداری (ایفلا) هدف از تاسیس کتابخانه‌های آموزشگاهی را چنین عنوان کرده است: کمک به روند آموزشی دانش‌آموزان، تشویق امر خواندن و مطالعه در کودک و نوجوان، پرورش خلاقیت و روحیه کنجکاوی و علم‌آموزی در دانش‌آموز، دستیابی وی به دانش روز دنیا، آشنایی وی با فرهنگ شفاهی و مکتوب محله، منطقه و کشور و در نهایت توسعه روابط اجتماعی دانش‌آموز با افراد و بخش‌های دیگر اجتماع.

    اما نگاهی اجمالی به مدارس ایران نشان می‌دهد که متاسفانه بخش عمده‌ای از کتابخانه‌های مدارس ما در وضعیت فعلی قادر به انجام وظایف واقعی خود نیستند. زیرا امکانات لازم را در اختیار ندارند، با نیاز‌های فردی دانش‌آموزان سازگار نیستند و نظام آموزشی نیز کتابخانه‌ها را چندان جدی نمی‌گیرد.

بودن یا نبودن

    اولین مساله‌ای که در رابطه با کتابخانه مدارس مطرح می‌شود وجود و یا عدم وجود کتابخانه در مدارس است. بر اساس اطلاعات دفتر طرح و برنامه وزارت آموزش و پرورش در سال 82ـ81 تنها 27 درصد از مدارس کشور کتابخانه داشته‌اند و میانگین کتاب برای هر دانش‌آموز 5/2 کتاب بوده است که در این میان مدارس ابتدایی کمترین سهم را داشته‌اند یعنی تنها در 15 درصد از مدارس ابتدایی کتابخانه وجود داشته و میانگین کتاب برای هر دانش‌آموز کمتر از1 کتاب بوده است (98/0کتاب). این نسبت در مدارس دوره راهنمایی 40 درصد و میانگین 5/2 کتاب و در مدارس دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی 70 درصد و میانگین 5/6 کتاب برای هر دانش‌آموز بوده است.

    اما آمار سال 85ـ84 ناامیدکننده‌تر است زیرا تنها 15درصد کل مدارس کشور، کتابخانه و کتاب غیردرسی داشته‌اند و سرانه فضای کتابخانه برای هر دانش‌آموز، 22 سانتیمتر بوده است.

سال به سال دریغ از پارسال

    آمار و اطلاعات سال تحصیلی 86ـ85 مربوط به تهران حاکی از آن است که 75 درصد مدارس تهران صاحب کتابخانه هستند و به ازای هر دانش‌آموز به‌طور متوسط 5/6 کتاب غیردرسی در کتابخانه‌های مدارس وجود دارد اما اطلاعات مربوط به سرانه فضای کتابخانه‌ای برای هر دانش‌آموز آن‌قدر مایوس‌کننده است که اشتیاق مربوط به آمار 75 درصدی کتابخانه‌های مدارس تهران را از بین می‌برد.

سرانه 10 سانتیمتری فضای کتابخانه‌ای در مدارس پایتخت حتی برای نگهداری سرانه 5/6 جلدی کتاب هر دانش‌آموز هم کفایت نمی‌کند.

    شاید بهتر باشد که ما هم با آقای شیرزاد عبداللهی، کارشناس آموزش‌وپرورش هم‌داستان شویم که معتقد است: «در ایران چیزی به نام کتابخانه مدارس نداریم. چون ما نه فضای مناسبی داریم و نه سیاست روشنی برای تهیه کتاب داریم. آنچه که هست تعدادی کتاب است که در طول سال‌های گذشته از راه‌های گوناگون وارد مدرسه شده و اینها را در یک یا دو کمد جا داده‌اند و معمولا هم درشان قفل است نه متصدی دارند و نه فرصتی که دانش‌آموز از آنها استفاده کند. »

نه کمیت نه کیفیت

    نه‌تنها در مدارس کشور با کمبود کتابخانه مواجه هستیم بلکه کتابخانه‌های موجود هم عمدتا از وضعیت مطلوب و قابل‌قبولی برخوردار نیستند زیرا سیاست روشن و مشخصی برای اداره کتابخانه مدارس وجود ندارد.

     کتابخانه‌ها زیرنظر معاونت پرورشی آموزش‌وپرورش اداره می‌شوند و بنا به گفته قانعی کارشناس معاونت پرورشی استان تهران بودجه ثابتی برای تاسیس و تجهیز کتابخانه وجود ندارد، بلکه بودجه به‌صورت برنامه‌ای تخصیص می‌یابد. به‌طور مثال آموزش‌وپرورش تهران امسال تصمیم دارد که کتابخانه 100 مدرسه را تجهیز نماید و برای این کار 120 میلیون تومان هم در نظر گرفته است اما هیچ تضمینی وجود ندارد که سال آینده هم چنین برنامه‌ای و چنین تخصیص بودجه‌ای اعمال خواهد شد یا خیر!

   

نوشته : ندا حبیب‌اله با اندکی ویرایش

 

 

/ 2 نظر / 12 بازدید
معلم شرکتی

وبلاگ معلمان شرکتی : http://msherkati.blogfa.com/

مهدی

سلام دوست عزیز وبلاگ جالب و خوبی دارید از مطالبش لذت بردم راستی خواستی میتونی به ما هم یه سری بزنی . موفق باشی