فال

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

غربت آرامگاه آقابزرگ تهرانی در نجف اشرف - نمایه


نمایه
 
پيوند ها

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧ توسط نمایه

غربت آرامگاه آقابزرگ تهرانی در نجف اشرف

 

 

اولین حوزه علمیه جهان تشیع در نجف اشرف و در کنار بارگاه مقدس و باشکوه حضرت علی(ع) تأسیس شده است. از این رو، در طول تاریخ، طلاب و محققان بسیاری برای آموختن آموزه‌های شیعی رهسپار نجف شدند و این شهر فقیهان، محدثان و متخصصان بی‌شماری را در رشته‌های مختلف علوم دینی پرورده است.

اما مهجوریت و مظلومیت شیعه در نجف، از زمان حضرت علی(ع) تا امروز که برای اولین بار یک دولت شیعی بر عراق حکومت می‌کند، ادامه دارد.

قدم زدن در خیابان‌ها و کوچه‌های نجف به خوبی این مظلومیت را عیان می‌کند.

صدام حسین، دیکتاتور معدوم عراق، با کینه‌ای که از شیعه و علمایش داشت، نه تنها به عمد از توسعه و نوسازی شهرهای شیعه‌نشین عراق جلوگیری می‌کرد، بلکه تمام تلاشش را برای تخریب بارگاه شش امام شیعه مدفون در نجف، کربلا، سامرا و کاظمین به کار می‌برد و بسیاری از علمای شیعه را به شهادت می‌رسانید.

اطراف حرم امام علی(ع) به گونه‌ای است که دل هر زائر آن امام را به درد می‌آورد؛ به مساجد کوفه و سهله که از مهم‌ترین مساجد اسلام به شمار می‌آیند، آن‌گونه که باید رسیدگی نمی‌شود؛ و خانه مراجع نجف در کوچه پس‌کوچه‌هایی است که به هیچ وجه وضعیت مناسبی ندارند.
در این میان آرامگاه علما و فقهای شیعه در نجف اشرف هم از این مهجوریت در امان نمانده‌اند؛ و آرامگاه مرحوم شیخ محمد محسن تهرانی (منزوی) معروف به «آقابزرگ تهرانی» که حدود چهل سال پیش در نجف درگذشت، از این جمله است.

این آرامگاه در یکی از کوچه‌های نزدیک حرم مطهر امام علی (ع) قرار دارد.

آقا بزرگ تهرانی که در سال 1293 هجری قمری در تهران متولد شد، در سفری در سال 1315 ه.ق. به کشور عراق، برای زیارت عتبات و تحصیل علوم دینی، برای همیشه ایران را ترک کرد و مقیم نجف اشرف شد.

مهم‌ترین اثر شیخ آقا بزرگ تهرانی کتاب «الذریعه الی تصانیف الشیعه» است که در پاسخ به اهانت برخی از مستشرقان نوشته شده که گفته بودند مذهب شیعه اثر در خور تأملی ندارد.

چندی پیش در تهران به مناسبت صدمین سال تألیف این کتاب سترگ، بزرگداشتی برای آقا بزرگ تهرانی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

همچنین ایران، تیر ماه امسال، بانک اطلاعات نسخ خطی کتابخانه‌های آسیا، اروپا و آمریکا را به همین مناسبت و به یاد وی راه‌اندازی کرد.
آقابزرگ تهرانی که در سنین جوانی اجازه نقل حدیث از علمای ان زمان دریافت کرد، بیش از هشتاد جلد کتاب نوشت.

او در تمام عمر علمی خود، سعی داشت که شیعه را از مظلومیت رهایی بخشد، اما اکنون آرامگاه این عالم ایرانی، که یکی از نشانه‌های غربت شیعه است، دور از وطن، مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفته است.

منبع:  خبرگزاری فارس

 


.: Weblog Themes By Pichak :.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظقالب وبلاگقالب وبلاگگالری عکسفاگالری عکس آلامتو