فال

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

گرانترین کتاب دنیا حراج می شود - نمایه


نمایه
 
پيوند ها

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸٩ توسط نمایه

گرانترین کتاب دنیا، نسخه کمیاب "پرندگان آمریکا" حراج می شود

گرانترین کتاب دنیا، نسخه کمیاب نسخه‌ای کمیاب از «پرندگان آمریکا» نوشته جان جیمز آدوبان که عنوان گرانترین کتاب دنیا را به یدک می‌کشد در سوتبی حراج می‌شود.

این حراجی برای شگفتزده کردن دوستداران کتاب چاپ اول مجلدی از نمایشنامه‌های شکسپیر را نیز عرضه می‌کند.

از «پرندگان آمریکا» تنها صد نسخه چاپ شده بود و گفته می‌شود هر کدام از آنها بین 4 تا 6 میلیون پوند ارزش دارند. این درحالی است که قیمت پایه چاپ اول نمایشنامه‌های شکسپیر که متعلق به سال 1623 است یک میلیون پوند برآورد شده است.

دیوید گلدتروپ، متخصص بخش کتاب سوتبی این دو مجلد را ستاره سهیل کتابخانه‌ها می‌خواند. این کتاب‌ها متعلق به بارون دوم هست که، این اشراف‌زاده عاشق کتاب بوده است، او در سال 1955 درگذشت. این حراجی روز هفتم دسامبر در لندن برگزار می‌شود.

یک نسخه از «پرندگان آمریکا» در سال 2000 در حراجی کریستی به قیمت 8 میلیون و 800 هزار دلار فروخته شد و رکورد کتاب‌های چاپی در حراجی‌ها را شکست.

این کتاب یکی از زیباترین و شاخص‌ترین کتاب‌های رشته تاریخ طبیعی و بسیار نادر است. تنها 19 نسخه از این کتاب باقیمانده است و اغلب آنها در موزه‌ها، کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها نگهداری می‌شوند.

این مجموعه شامل 435 نقاشی از پرندگان است که براساس گراورهای آدوبان کشیده شده‌اند. این گراورها در سایز بزرگ 90 در 60 سانتیمتر بوده‌اند زیرا آدوبان علاقه داشته پرندگان را در اندازه طبیعی‌اشان بکشد.

گلدتروپ در این مورد می‌گوید:«برای پرندگان کوچک مشکلی نیست اما وقتی پای عقاب‌ها به میان می‌آید به کتاب‌های بزرگ نیاز بوده. آدوبان خودش سایز کتاب را دو برابر قطع فیلی می‌خواند.»

جان جیمز آدوبان، پرنده‌شناس آمریکایی-فرانسوی بود که به دلیل شغلش سراسر آمریکا را زیر پا گذاشت. او در سال 1826 پس از عدم موفقیت در جمع‌آوری پول برای چاپ کتابش به انگلیس رفت. تصاویر بکر و بزرگ او تاثیر به سزایی بر اهالی علم گذاشتند.

گلدتروپ می‌گوید:«او یک موج راه انداخت. مثل این بود که سروکله شخصیتی از رمان‌های جیمز فنیمور در رمان‌های جین آستن پیدا شود.»

آدوبان این کتاب‌ها را به مجموعه‌داران ثروتمند بریتانیایی پیش فروش کرد. کتاب حاضر در سوتبی یازدهمین کتاب این مجموعه است و توسط هنری ویتام، دیرین‌شناس مشهور خریداری شد.

حراج ماه دسامبر شامل نسخه اصلی مصور کارهای اولیه ویلیام ککستو، اولین چاپخانه‌دار انگلیس و همچنین نامه‌های دستنویس ملکه الیزابت اول و اعضای کابینه او درمورد زندانی کردن مری، ملکه اسکاتلند است

 


.: Weblog Themes By Pichak :.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظقالب وبلاگقالب وبلاگگالری عکسفاگالری عکس آلامتو