فال

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

آیین رونمایی از نرم‌افزارهای جدید موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی نمایه - نمایه


نمایه
 
پيوند ها

محل درج آگهی و تبلیغات
 

 

آیین رونمایی از نرم‌افزارهای جدید موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی نمایه

در مراسمی با حضور دکتر حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دکتر حداد عادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، مهندس واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور ، سردار دکتر جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، دکتر رامین معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شریعتمداری مدیر مسوول روزنامه کیهان ، حجه الاسلام دعایی مدیر مسوول روزنامه اطلاعات، غلامی مدیرکل جسمی حرکتی سازمان بهزیستی کشور  نرم‌افزارهای «کتابخانه گویای نمایه»، «نمایه نیم قرن با خورشید»، «مدیریت کتابخانه‌ها» «نمایه جنگ نرم»، و «بانک سی ساله نمایه نشریات کشور» موسسه نمایه (وابسته به نهاد کتابخانه‌های کشور) رونمایی شدند.

 

 

در ابتدای مراسم آیین رونمایی این نرم‌افزارها، دکتر محمدرضا اخضریان کاشانی، مدیر عامل موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی نمایه(وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی)، گفت: این موسسه فعالیت رسمی خود را با نمایه‌سازی مقاله‌های نشریات که تا پایان سال جاری به یک میلیون عنوان می‌رسد، در سال 1377 آغاز کرد. این مقاله‌ها به صورت تمام متن قابل جست و جو و در دسترس 1300 کتابخانه عمومی و صدها موسسه فرهنگی است.

کاشانی درباره نرم‌افزار «جنگ نرم» تولید شده توسط این موسسه توضیح داد: نرم‌افزار «جنگ نرم» موسسه نمایه شامل مقاله‌ها و نظر و گفت‌وگو‌ها درباره جنگ‌نرم، تاریخ جنگ‌ها و اسناد، همچنین مسایل اخیر جمهوری اسلامی ایران است. این نرم‌افزار در سطح کارشناسی و پایین‌تر برای استفاده اعضای کتابخانه‌ها، دانشجویان و محققان تهیه شده است.

سپس این نرم‌افزار توسط سردار دکترغلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور رونمایی شد. این نرم‌افزار بیش از 600 مقاله موضوعی درباره جنگ نرم را شامل می‌شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در سخنانی از تولید این نرم‌افزار به عنوان گام نخست برای مقابله با جنگ نرم دشمنان انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: باید تولید چنین نرم‌افزارهای فرهنگی در کشور توسعه یابد. برای مقابله با جنگ نرم باید به سخت‌افزارهای لازم شامل ماهواره‌‌ها و اینترنت همچنین تولید محتواهای نرم‌افزاری مجهز باشیم.

دکتر جلالی، افزود: امیدواریم در برنامه پنجم توسعه تولید محتواهای مقابله با جنگ نرم مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

در ادامه مراسم، ویراست جدید نرم‌افزار جامع مدیریت کتابخانه(کتابداری) توسط منصور واعظی، دبیر کل نهاد کتابخانه های کشور رونمایی شد. عدم انحصار اطلاعات، طراحی انعطاف‌پذیر بانک، امکان پیاده‌سازی کتابخانه دیجیتال(نمایه‌سازی اطلاعات کتابخانه دیجیتال) و پیاده‌سازی انواع روش‌های استفاده از نرم‌افزار متمرکز و غیر متمرکز ویژگی‌های این نرم‌افزار جدید است.

در آیین رونمایی از این نرم‌افزار، دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها در سخنانی، از این نرم‌افزار به عنوان گامی مثبت برای خدمت‌رسانی بهتر کتابخانه‌ها یاد کرد. این نرم‌افزار بیش از 16 میلیون رکورد اطلاعاتی را نگهداری می کند.

سپس، لوگوی جدید موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی نمایه رونمایی شد. این لوگو از شمسه‌ای در میان به رنگ سبز و 12 کتاب در اطراف تشکیل شده و 11 بار واژه نمایه در آن به چشم می‌خورد.

در ادامه مراسم، منصور واعظی، دبیر کل نهاد کتابخانه‌ها در حضور دکتر محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، گزارشی از تدوین سند چشم‌انداز کتابخانه‌های عمومی کشور ارایه کرد.

واعظی گفت: این سند بر اساس سندهای فرهنگ عمومی و هویت ملی تدوین شده است. بر اساس این سند ایران باید تا سال 1404 از لحاظ شاخص‌های کتابخانه‌ای در منطقه خاورمیانه مقام نخست را کسب کند و در جهان نیز در زمره 15 کشور برتر قرار گیرد.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های کشور در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: موسسه نمایه در دو سال اخیر توانسته گام‌های مثبتی برای پیشرو شدن ایران در فناوری‌های نوین اطلاعات کتابخانه‌ها بردارد. در این راستا تا پایان سال جاری 50 درصد مقاله‌های منتشر شده در عمر مطبوعاتی کشور تا پایان سال جاری در بانک نمایه قابل دسترسی خواهد بود.

 

 

 

 

سپس، محمدرضا اخضریان کاشانی، مدیر عامل موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی نمایه در سخنانی توضیح داد: تا پایان اسفند ماه حجم داده‌های مقاله‌های نمایه‌سازی این موسسه به یک میلیون عنوان افزایش می یابد. همچنین از هفته پژوهش 800 هزار عنوان مقاله نمایه‌سازی از طریق سایت ایران نمایه در اختیار فارسی‌زبانان قرار گرفته است.

در ادامه، نرم‌افزار انقلاب اسلامی با نام «نیم قرن با خورشید» توسط غلامعلی حداد عادل، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی رونمایی شد. این نرم افزار به معرفی رهبران و یاران انقلاب اسلامی، تئوری‌ها، نماها، اشعار و مقاله‌های مرتبط با انقلاب اسلامی اختصاص دارد.

در آیین رونمایی این نرم‌افزار، حداد عادل، در سخنانی به توجه ویژه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به توسعه کتابخانه‌ها و رفع مشکلات کتابخوانی اشاره کرد و گفت: در دو سال اخیر بودجه‌ای فراتر از پیشنهاد دولت به کتابخانه‌ها اختصاص داده‌ایم. کتابخانه‌ها رابطان وزارت ارشاد با بطن جامعه اند و نخستین اقدام فرهنگی در روستاها ساخت کتابخانه بوده و هست.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، افزود: تولید چنین نرم‌افزارهایی در مقابله با جنگ نرم دشمنان انقلاب اسلامی و پرکردن فاصله میان نسل انقلاب و جوانان امروز بسیار موثر است. جای خوشبختی است که امروز کتابخانه‌ها را به موازات توسعه فناوری اطلاعات به فضای مجازی مجهز می کنیم.

وی در عین حال بر لزوم پرهیز از شتاب‌زدگی در تولید نرم‌افزارهای انقلاب اسلامی تاکید کرد و گفت: باید در کنار سرعت مطلوب، صحت مطالب را نیز مورد توجه قرار دهیم تا مطلبی از قلم نیفتد.

در ادامه مراسم، نرم‌افزار کتابخانه گویای نمایه توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و مدیر کل توانبخشی سازمان بهزیستی رونمایی شد. این کتابخانه از لحاظ محتوایی، نرم‌افزاری را برای استفاده آسان نابینایان، کم‌بینایان و کودکان از طریق صفحه کلید معمولی و کلید واژه رایانه شامل می‌شود.

در آیین رونمایی این نرم افزار، محمدرضا اخضریان کاشانی، مدیر عامل موسسه نمایه با اشاره به وجود 150 هزار نابینا و 700 هزار کم‌بینا در کشور گفت: این نرم‌افزار که توسط موسسه نمایه بومی‌سازی شده، نابینا را قادر می‌کند از طریق صفحه‌کلید معمولی به کتاب‌های کتابخانه‌ دسترسی یابد. از طریق این نرم‌افزار نابینایان می‌توانند با هزینه‌ای حدود 50 هزار ریال از دست کم 40 تا 50 عنوان کتاب در یک لوح فشرده استفاده کنند.

 

دیگر برنامه این آیین، رونمایی از «بانک 30 ساله نمایه نشریات» بود. این بانک، نمایه نشریات 30 سال اخیر روزنامه های جمهوری اسلامی، کیهان و اطلاعات را در 170 هزار و 70 عنوان داده شامل می شود.

در آیین رونمایی این بانک، محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر لزوم مقابله با جنگ نرم رسانه‌های وابسته به بیگانه تاکید کرد و خبر داد: به زودی در مراسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از رسانه های فعال در ایجاد همگرایی و بصیرت در جامعه تجلیل می‌شود.

 

 

 

 

آخرین سخنران این برنامه، دکتر محمد حسینی، وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی بود.

وی با اشاره به نمایه «نیم قرن با خورشید» از این نرم افزار به عنوان ابزاری فرهنگی برای معرفی رهبران، یاران و دستاوردهای انقلاب اسلامی یاد کرد و خبر داد: اخیرا قراردادی با معاونت فناوری ریاست جمهوری برای اختصاص 100 میلیارد ریال اعتبار ویژه شبکه‌ای کردن کتابخانه‌های عمومی و کانون‌های فرهنگی مساجد منعقد کرده‌ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: در نظر داریم کار تحقیقاتی فراگیر با عنوان «نگرش‌ها و ارزش‌های ایرانیان موج اول و دوم» را توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر و شورای عالی انقلاب اسلامی برای شناسایی ضعف‌ها و مبارزه‌ با برخی سیاه‌نمایی‌ها انجام دهیم.

مراسم رونمایی از نرم‌افزارهای جدید نمایه ، سه شنبه 27 بهمن در سالن دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

 


.: Weblog Themes By Pichak :.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظقالب وبلاگقالب وبلاگگالری عکسفاگالری عکس آلامتو