فال

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

رونمایی از نرم افزار پژوهشی نمایه دفاع مقدس - نمایه


نمایه
 
پيوند ها

محل درج آگهی و تبلیغات
 

رونمایی از نرم افزار پژوهشی نمایه دفاع مقدس

 

در مراسمی که صبح چهارشنبه اول مهرماه  با حضور سردار سرلشگر پاسدار دکتر رحیم ، مشاور عالی مقام معظم رهبری، منصور واعظی، دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از مدیران کل  این نهاد در  سالن اجتماعات دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار شد ، نرم افزار پژوهشی نمایه  دفاع مقدس رونمایی شد.

 در ابتدای این مراسم، محمدرضا اخضریان کاشانی، مدیر عامل موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی نمایه، درباره این موسسه توضیح داد و گفت: موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی نمایه فعالیت رسمی را سال 77 آغاز کرد. این موسسه بر اساس سند چشم‌انداز 20 ساله نظام جمهوری اسلامی وظیفه تحقق اهداف نهاد کتابخانه‌ها را در تقویت معنویت ،  تولید علم و تسهیل پژوهش بر عهده دارد.

 اخضریان کاشانی افزود: بانک اطلاعات نشریات کشور تاکنون به 720 هزارعنوان مقاله ،نقد و گفتگو رسیده که  یک هزار و 400  روزنامه، هفته نامه، ماهنامه و فصلنامه را شامل می‌شود. این نرم‌افزار تاکنون با حمایت نهاد کتابخانه‌ها در اختیار اعضای 830 کتابخانه عمومی قرار گرفته است.

 وی خاطرنشان کرد: از سال گذشته و در راستای تسهیل پژوهش در جامعه  ،نرم‌افزارهای موضوعی مختلف چون روح‌الله، ضیافت‌الله، اصلاح الگوی مصرف، غزه وکتابداری را ارایه کردیم. همچنین دهه فجر امسال نرم افزار جامع نمایه نشریات کشور از سال 57 تا 77 را رونمایی می‌کنیم.

 مدیر عامل مووسه نمایه از آغاز فعالیت پایگاه جست و جوی مقاله‌های فارسی زبان جهان در هفته پژوهش خبر داد و افزود: در نمایشگاه‌های رسانه های دیجیتال و مطبوعات سال جاری، نرم‌افزارهای «علوم اجتماعی»، «علوم سیاسی»،‌«ارتباطات»، «مطالعات زنان و خانواده» و «انتخابات دهم» را رونمایی می‌کنیم.

 وی هدف از تهیه نرم‌افزار نمایه دفاع مقدس را حفظ گنجینه بزرگ حماسه‌سازی ملت ایران عنوان کرد و گفت: این نمایه که حاصل تلاش شش ماهه  کارکنان نمایه است،‌یکی از گامهای مقدماتی در حفظ اسناد دفاع مقدس در قالب نرم افزاری جامع محسوب می‌شود.در این نرم‌افزار پژوهشی چندین نرم‌افزار و ده‌ها بانک اطلاعاتی با سهولت در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است. ضمن این‌که در آینده نزدیک این نرم‌افزار به تمام کتابخانه‌های عمومی کشور ارسال می‌شود.

 در این آیین، منصور واعظی، دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی و دبیر شورای فرهنگ ایثار و شهادت به مظلومیت حوزه فرهنگ اشاره کرد و در معرفی نهاد کتابخانه‌ها گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که هفت سال پیش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقل شد، زیر نظر هیات امنایی مرکب از پنج شخصیت حقیقی منتخب رییس جمهور و پنج شخصیت حقوقی اداره می‌‌شود. نهاد کتابخانه‌ها پس از صدا و سیما بیشترین پرسنل را در میان نهادهای فرهنگی کشور دارد.

 وی خاطرنشان کرد: در دو سال اخیر شکوفایی نهاد کتابخانه‌ها در بیشتر شاخص‌ها به اندازه عمر 40 ساله پیش از آن بوده است.

 واعظی ارتقای مطالعه مفید در جامعه را اصلی‌ترین هدف نهاد کتابخانه عنوان کرد و افزود: این نهاد در راستای تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی سند چشم‌انداز 20 ساله را ترسیم کرده است. بر اساس این سند، ایران باید در سال 1404 از لحاظ شاخص‌های کتابخانه‌ای فضا، تعداد اعضا ، منابع کتابخانه‌ای و میزان مطالعه در زمره 15 کشور برتر جهان قرار گیرد. بر این اساس تاکنون سند چشم‌انداز فضای کتابخانه‌ای استان ها را طراحی کرده‌ایم و تا پایان سال چشم‌انداز منابع، عضو و میزان مطالعه نیز ارایه می شود.

 وی به کمبود کتاب در کتابخانه های عمومی اشاره کرد و گفت: اکنون به ازای هر چهار ایرانی یک نسخه کتاب در کتابخانه ها داریم که بسیار اندک است. البته در دو سال اخیر با تحول مثبت در ارسال کتاب به کتابخانه‌ها روبه رو شدیم. ضمن این‌که تا پایان سال جاری نخستین کتابخانه دیجیتال کشور با یک هزار نسخه کتاب فعالیت خود را آغاز می‌کند.

 دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی فعالیت‌های موسسه نمایه را قابل ستایش عنوان کرد و افزود: در 5/1 سال اخیر تعداد مقاله‌های نمایه سازی شده توسط این موسسه از 400 هزار عنوان به 700 هزار عنوان رسیده که تا پایان سال به یک میلیون عنوان  می‌رسد.

 وی بر لزوم توجه هرچه بیشتر به ارزش‌های دفاع مقدس تاکید کرد و گفت: بهتر است هر سال ویرایش جدیدی از نرم‌افزار دفاع مقدس ارایه شود.

 در ادامه، سردار سرلشگر پاسدار دکتر رحیم صفوی ، مشاور عالی مقام معظم رهبری، در سخنانی بر لزوم تبیین ارزش‌های دفاع مقدس و انتخاب بهترین شیوه‌ها برای پاسخ‌گویی به پرسش‌های دانش‌آموزان و دانشجویان امروز درباره چرایی و چگونگی دفاع مقدس تاکید کرد.

 وی خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) در مدیریت دفاع مقدس ابداع گر فرهنگ جدیدی برای درک مفاهیمی چون قدرت و جنگ بودند. مقاومت اسلامی مردم لبنان مرهون درس‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ایران است. تا پیش از دفاع مقدس، فرهنگ جهاد اسلامی بسیار کمرنگ بود و آرمانی مارکسیستی و بر پایه ناسیونالیست عرب بر آرمان دفاع مردم فلسطین حاکم بود که در 60 سال نتوانست یک وجب از سرزمین‌های اشغالی را بازگرداند.

 سردار صفوی تاکید کرد: باید به جوانان نشان دهیم که چگونه دفاع مقدس ملت ایران با رهبری امام خمینی(ره) توانست در مقابل قدرت‌های پشت پرده حامی صدام به پیروزی برسد و چه کسانی با چه استعداد و ایمانی در این دفاع مقدس حاضر شدند؟

 وی در ادامه پیشنهاد داد، موسسه نمایه به تهیه نرم‌افزار درباره هر یک از  موضوع‌های تخصصی دفاع مقدس چون رویکردهای حقوقی،‌مهندسی جنگ، پزشکی، سیاسی و ابعاد فرهنگی و اجتماعی دفاع مقدس اقدام کند.

 مشاور عالی مقام معظم رهبری به مظلومیت حوزه فرهنگ عمومی اشاره کرد و گفت: باید سهم فرهنگ عمومی از بودجه برنامه پنجم توسعه افزایش یابد و هر سال در قالب یک برنامه سهم مشخص فرهنگ عمومی بالاتر رود.

 در ادامه، نرم‌افزار نمایه دفاع مقدس توسط سردار صفوی و دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور رونمایی شد.

 


.: Weblog Themes By Pichak :.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظقالب وبلاگقالب وبلاگگالری عکسفاگالری عکس آلامتو