فال

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

نمایه


نمایه
 
پيوند ها

محل درج آگهی و تبلیغات
 

پیوند مقالات علمی ، پژوهشی و عمومی بانک نمایه نشریات کشور

در موضوعات فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و ...

 

http://www.namaye.org/irannamaye/index.htm

 


نوشته شده در تاريخ سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩٠ توسط نمایه

رفتارهای «فیس بوکی»

به گزارش پارسینه هفته‌ی گذشته، نتایج تحقیقی که در سایت اخبار فن‌آوری "مشبل" منتشر شد نشان داد که ۴۷ درصد کاربران "فیس‌بوک" در صفحه‌ی خود ناسزاگویی می‌کنند. برخی از متخصصان رسانه‌های نوین می‌گویند، شبکه‌های اجتماعی رفتارها و ارزش‌های اجتماعی و فردی افراد را به تدریج تغییر داده و فرهنگ اجتماعی افراد را بازتعریف می‌کنند. برخی از نکته‌ها‌ی جذابی را که طی آمارگیری‌ها و تحقیقات درباره‌ی رفتار و عادات کاربران "فیس‌بوک" به دست آمده با هم مرور می‌کنیم:


آمریکایی‌ها دوست ندارند با رئیس خود در "فیس‌بوک" دوست شوند

تحقیقات نشان می‌دهد ۵۶ درصد کاربران آمریکایی "فیس‌بوک" تمایلی ندارند با رئیس خود در این شبکه اجتماعی دوست شوند و معتقدند دوستی فیس‌بوکی با رئیس، از لحاظ اجتماعی قابل قبول نیست. در تحقیقی که بر روی ۱۰۰۰ کاربر "فیس‌بوک" صورت گرفته است، ۵۶ درصد گفته‌اند، با این‌که روز به روز زندگی مجازی و واقعی آن‌ها بیشتر به هم نزدیک شده و فعالیت‌های واقعی‌شان در دنیای مجازی انعکاس می‌یابد، با این‌حال ترجیح می‌دهند همچنان محیط کار و زندگی سایبری خود را از هم جدا و دور نگه دارند و همکاران و به ویژه رئیس خود را به دنیای حضور مجازی خود راه ندهند.

در همین تحقیق ۶۲ درصد گروه تحقیق اعلام کرده‌اند، فکر می‌کنند برای یک رئیس اصلا شایسته نیست که برای کارمندان خود درخواست دوستی بفرستد.

 

لینک‌های درباره رابطه جنسی ۹۰ درصد بیشتر از سایر لینک‌ها هم‌خوان می‌شوند

بالاخره مدیران شبکه‌ی اجتماعی "فیس‌بوک" تایید کردند که لینک‌های مربوط به رابطه‌ جنسی بیش از هر تبلیغ دیگری مشتری جلب می‌کند و خریدار دارد. دان زارلا، یک متخصص رسانه نیز که بیش از ۱۲۰۰۰ لینک در «فیس‌بوک» را مورد بررسی قرار داده است، می‌گوید که نتایج تحقیقات‌اش نشان می‌دهد لینک‌هایی که درباره‌ی روابط جنسی باشد، ۹۰ درصد بیش از لینک‌های دیگر هم‌خوان می‌شود و توجه کاربران این شبکه‌ی اجتماعی را جلب می‌کند.


نتایج تحقیقات دان زارلا هم چنین نشان می‌دهد که لینک‌های اخبار مثبت بیش از اخبار منفی هم‌خوان شده و توجه‌برانگیز است.

 

کاربرانی که در رابطه هستند، از کاربران مجرد خوشحال‌ترند

 

در فوریه ۲۰۱۰، "فیس‌بوک" استاتوس‌های کاربران در روز ولنتاین را مورد بررسی و تحلیل قرار داد. "فیس‌بوک" مبنا را نوشته‌های کاربران درباره این روز در صفحه‌ی خود قرار داده بود. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که کاربرانی که در بخش اطلاعات خود اعلام کرده‌اند که در رابطه هستند، نوشته هایی با لحن مثبت‌تر و شادتری درباره‌ی این روز در مقایسه با کاربران مجرد نوشته‌اند. از قرار رابطه، آدم‌ها را خوشحال‌تر می‌کند.


کاربران روز به روز بیشتر از طریق "فیس‌بوک" رابطه‌های خود را به‌هم می‌زنند

نتایج تحقیقاتی که در ژوئن ۲۰۱۰ بر روی ۱۰۰۰۰ کاربر "فیس‌بوک" صورت گرفت، نشان داد که ۲۵ درصد کاربران تجربه‌ی به‌هم خوردن رابطه از طریق "فیس‌بوک" را دارند و ایمیل یا پیغام تمام شدن رابطه از سوی دیگری را در "فیس‌بوک" دریافت کرده‌اند. از این میان ۲۱ درصد اعلام کرده‌اند که تغییر وضعیت تجرد و تاهل خود را از طریق "فیس‌بوک" اعلام می‌کنند.

البته بیشتر شرکت‌کنندگان در این تحقیق مردان بوده‌اند و فقط ۹ درصد زنان گروه تحقیق از طریق "فیس‌بوک" رابطه‌های خود را تمام می‌کنند.


اکثر زنان تجربه‌ی آزار و رنجش از دوستان "فیس‌بوکی" خود دارند

در تحقیقی که در ماه مارس گذشته درباره‌ی آمار خشونت نسبت به زنان در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفت، ۸۵ درصد زنان اعلام کردند که لااقل یک‌بار تجربه‌ی آزار کلامی از سوی دوستان خود در "فیس‌بوک" را دارند. ۶۳ درصد هم اعلام کرده‌اند که دوستان آن‌ها مدام در این شبکه‌ی اجتماعی غر می‌زنند و میزان شکوه و گلایه در این شبکه‌ی اجتماعی بالاست.


آن‌ها که چندان از حریم شخصی و کنترل بر صفحه‌ی فیس‌بوک خود سر در نمی‌آورند

نتایج تحقیقی در ژوئن ۲۰۱۰ نشان می‌دهد که از هر چهار زن خانه‌دار، یکی از آن‌ها کنترلی بر صفحه‌ی "فیس‌بوک" خود اعمال نمی‌کند و با شیوه‌های مدیریت صفحه و حق دسترسی دوستان‌اش بر صفحه‌ی خود آشنا نیست. البته نباید از یاد برد که ۷۵ درصد زنان خانه‌دار از سطح دانش نسبتا خوبی از شبکه‌های اجتماعی برخوردارند.

 

۲۶  درصد کاربران عکس‌های کودکان خود را بدون اعمال هیچ کنترل و محدودیتی در "فیس‌بوک" به اشتراک می گذارند و به حق حریم شخصی کودک پایبند نیستند.

 

به گزارش دویجه وله همین تحقیق نشان می‌دهد که ۲۶ درصد کاربران عکس‌های کودکان خود را بدون اعمال هیچ کنترل و محدودیتی در "فیس‌بوک" به اشتراک می گذارند و به حق حریم شخصی کودک پایبند نیستند.

 

والدینی که برای بچه‌های خود درخواست دوستی "فیس‌بوکی" می‌فرستند

نتایج تحقیقات متخصصان رسانه نشان داده است، وقتی صحبت از اضافه کردن فرزندان به لیست دوستان "فیس‌بوکی" است، والدین نظرات متفاوتی دارند. ۴۸ درصد آن‌ها معتقدند که بهتر است برای فرزندان خود در این شبکه اجتماعی هم درخواست دوستی بفرستند، بقیه گروه تحقیق اعلام کرده‌اند که به نظرشان دوستی با بچه‌های خود در شبکه‌های اجتماعی عجیب است و گاه می‌تواند آن‌ها را معذب کند.

 

والدین درباره سن عضویت بچه‌ها در "فیس‌بوک" هم نظرات متقاوتی دارند. بنا به قوانین "فیس‌بوک" نوجوانان از سن ۱۳ سالگی می‌توانند به عضویت این شبکه اجتماعی درآیند. این در حالی است که در عمل تعداد قابل توجهی کودکان زیر این سن نیز عضو این شبکه اجتماعی هستند. ۲۶ درصد والدین اعلام کرده‌اند به‌نظرشان سن مناسب برای عضویت فرزندان‌شان در "فیس‌بوک" بالای ۱۸ سال است. ۳۶ درصد گفته‌اند بین ۱۶ تا ۱۸ سالگی را سن مناسب می‌دانند و فقط ۸ درصد اعلام کرده‌اند که به نظرشان عضویت بچه‌های زیر ۱۳ سال در این شبکه اجتماعی بلامانع است.


"فیس‌بوکی‌ها" نیم‌نگاهی هم به پروفایل آدم‌های رابطه‌های قبلی‌شان دارند

در تحقیق ماه ژانویه وب‌سایت "یو تانگو" نتایح نشان داد که ۴۸ درصد کاربران "فیس‌بوک" پروفایل‌های همسر یا دوست‌ قبلی خود را در این شبکه‌ی اجتماعی و دیگر شبکه‌های اجتماعی سر می‌زنند و عکس‌ها و اطلاعات آن‌ها را چک می‌کنند. پیش از این کارشناسان رسانه هشدار داده بودند که یکی از خطرات بالقوه شبکه‌های اجتماعی می‌تواند همین در دسترس بودن آدم‌های رابطه‌های قبلی باشد.

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٠ توسط نمایه

فواید کتاب‌خوانی برای جنین

شاید شما هم به عنوان مادر یا مادر آینده به اهمیت خواندن کتاب برای کودک در سنین اولیه پی برده باشید.

مطالعات نشان داده است کودکانی که والدینشان از ابتدا به‌طور روزانه برای آنها کتاب خوانده‌اند هنگام رفتن به مدرسه موفقیت بیشتری در خواندن دارند. طبق این مطالعات، جنین می‌تواند لرزش صدای مادر را تشخیص دهد؛ بنابراین صحبت کردن یا خواندن کتاب برای او می‌تواند فوایدی در‌بر داشته باشد. برخی از این فواید عبارتند از:

 

فواید آرامبخش

همان‌طور که ما صدای همسایه دیوار به دیوار خود را می‌شنویم جنین هم می‌‌تواند صدای خارج از رحم را بشنود. این صدا از طریق استخوان، بافت و مایع اطراف و داخل رحم به جنین منتقل می‌شود. جنین شش‌ماهه قادر است صدای مادر خود را تشخیص دهد و با شنیدن آن آرام می‌گیرد.

ارتباط برقرار کردن و صحبت کردن با جنین به نظر مضحک می‌آید؛ اما خواندن کتاب برای او راه خوبی است تا بتوان بر برقراری این ارتباط تمرکز کرده و آن را تا هنگام متولد شدن نوزاد تقویت کرد.

پیشرفت مغزی

به گزارش Your Baby Today محققان هلندی دریافتند که میان حس شنوایی و توانایی یادگیری در کودک ارتباطی برقرار است. این محققان تعدادی جنین را در معرض صداهایی مشخص فرار دادند. آنها دریافتند هر بار که جنین‌ها این صداها را می‌شنوند از خود عکس‌العمل نشان می‌دهند. این شواهد اثبات می‌کند که جنین توانایی یادگیری دارد. هرچند خواندن کتاب‌های بیولوژی برای جنین به این امید که در آینده بیولوژیست شود کار بیهوده‌ای است اما خواندن کتاب می‌تواند در پیشرفت مغز و زبان در سال‌های اولیه زندگی بسیار مفید باشد.

پیوند میان والدین و کودک

برقراری ارتباط با جنین برای بسیاری از افراد کاری دشوار است. خواندن کتاب روش بسیار خوبی برای برقراری این ارتباط است. نیازی نیست کتابی تخصصی انتخاب کنید. کتابی را که به نظرتان جالب است یا فکر می‌کنید کودکان از آن لذت می‌برند انتخاب کنید و در اوقات فراغت با صدای بلند برای جنین خود بخوانید.

 

منبع: سایت خبری تابناک

 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٠ توسط نمایه

ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و سالروز یوم الله 15 خرداد بر همگان تسلیت باد.

عن ابی الحسن الاول (ع) قال: رجل من اهل قم یدعوا الناس الی الحق یجتمع معه قوم کزبر الحدید لا تزلهم الریاح العواصف ولا یجبنون و علی الله یتوکلون و العاقبه للمتقین.

امیرالمؤمنین علی (ع) فرمودند:مردی از قم، مردم را به سوی حق دعوت می کند، گروهی با او همراه می شوند که همانند پاره های آهن هستند، که بادهای تند آنان را نمی لغزاند و از جنگ خسته نمی شوند . به خدا توکل می کنند و عاقبت خبر برای پرهیزکاران است.( بحارالانوار ج57، ص216.)

با آنکه آبدیده دریای طاقتیم

آتش گرفته ایم که غرق خجالتیم

امروز اگر به سایه راحت نشسته ایم

مدیون استقامت آن سبز قامتیم

دیری است چشمها همه مبهوت آن لب است

عمری است سر سپرده آن خال وحدتیم

این دستها ادامه دست وفای توست

امروز اگر بزرگتر از بی نهایتیم

ما بی تو چیستیم؟ نمی دانم ای عزیز

ما هیچ نیستیم، سراپا حقارتیم

باشد که دست دوست تسلایمان دهد

ما را که تا همیشه، قدح نوش حسرتیم

رونق فزای میکده عشق، بعد از این

تا صبح وصل تشنه جام ولایتیم

علیرضا قزوه

 

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠ توسط نمایه

موتورهای جستجوی تصاویر(بخش دوم)

معرفی موتورهای جستجوی تصاویر

  

www.Google.com

پایگاه قدرتمند گوگل با داشتن بیش از 250 میلیون تصویر قابل مشاهده در فهرست خود، در حقیقت یکی از جامع ترین مجموعه در کل جهان وب است. این مجموعه فوق العاده غنی و به روز می تواند برای بسیاری از کاربران در زمینه های مختلف مفید و ارزنده باشد. در واقع بسیاری از گروه های مختلف می توانند با توجه به اهمیت نیاز به استفاده از تصاویر مورد نظر در رابطه با کارهای خود ، از این سرویس استفاده کنند . برای استفاده از قابلیت جستجوی تصاویر، دکمه تصویرها را در صفحه اصلی انتخاب کرده و بعد عبارتی را در جعبه جستجوی تصویر وارد کنید و سپس کلمه جستجو را انتخاب کنید. پس از مدتی تصویر کوچک شده مورد نظر خود را انتخاب کنید تا روایت بزرگ تری از تصویر و همچنین صفحه ای که تصویر در آن قرار دارد، مشاهده کنید . البته تصاویری که توسط سرویس Google Image Search مشاهده می کنید ممکن است که کپی رایت داشته باشند. هر چند که شما می توانید آنها را از طریق سرویس گوگل بیابید و یا مشاهده کنید ، اما اگر مایل به استفاده از هریک از تصاویری هستید که پیدا کرده اید ما به شما پیشنهاد می کنیم که با صاحب آن سایت برای اجازه استفاده از تصویر تماس بگیرید (صفی نیا،1381 ). برای یافتن عکس های مرتبط با کلید واژه های درخواستی، کاربران آن دسته از تصاویری را از اینترنت استخراج می کنند که دارای نامی مشابه کلید در خواستی کاربر باشند و یا اینکه در سایت هایی قرار داشته یاشند که در آن سایت ها به موضوعات مرتبط با کلید واژه در خواستی کاربر پرداخته شده باشد. این موتور جستجو به علت استفاده از نمایه سازی خاص خویش، یکی از پرکاربردترین موتور های جستجو تصویر در وب است. دیگر ویژگی های گوگل شامل موارد زیر است :

 • یافتن اطلاعات آماری در موتور سخت است؛
 • نتایج یافته ای آن بیشتر و امکان رؤیت تصاویر هم بیشتر است؛
 • دارای جستجوی ساده و پیشرفته و جستجو از طریق عملگرهای بولین؛
 • امکان محدود کردن جستجو برای مواد بالغین دارد؛
 • 20 تصویر کوچک در ابتدا و اطلاعات فایل مفصل دارد؛
 • با گزینهmore  اجازه دستیابی بیشتر به مواد رامی دهد؛
 • دارای  online help ، هیچ راه ارتباطی برای بر قراری ارتباط در مواد خاص وجود ندارد (تیسی،2007)

 

  www.Yahoo.com

 یاهو تا فوریه سال 2004 به عنوان یک راهنمای وب، بیشتر نتایج جستجوی خود را از طریق گوگل انجام می داد. اما در خلال سال های 2003- 2004 با برخی خریدهای راهبردی، یاهو خود را به عنوان یک موتور جستجوی مهم مطرح کرد و بعد از آن به عنوان یک رقیب جدی گوگل شناخته شد. ویژگی های این موتور جستجو شامل موارد زیر است:

 • راهبردهای موتورهای جستجو به سختی قابل رﺅیت است؛
 • یا هو بلاگ از نمایه شدن 16000000 عکس تا اگوست 2006 خبر داد؛
 • جستجوی ساده و پیشرفته عبارتی را شامل شده ولی کوتاه سازی را ندارد؛
 • یافته ها با توجه به اندازه و رنگ و... قابل محدود شدن است؛
 • اجازه محدود کردن تصاویر بالغین را می دهد؛
 • با also tryاجازه اخص کردن جستجو را می دهد؛
 • 20 قطعه عکس کوچک، اطلاعات کامل فایل،  بیانیه مبتنی بر کپی رایت (تیسی، 2007).

 

www.picsearch.com

پیک سرچ یک کمپانی سوئدی است که در سال 2000 راه اندازی شد، که سایت های دیگر را نیز پشتیبانی می کند. ویژگی هایی که این موتور جستجو را از دیگر موتورهای جستجو جدا می کند، شامل موارد زیر است:

 • مختص جستجوی تصویر است؛
 • دارای حذف خودکارمواد مربوط به بالغین؛
 • اجازه دسترسی به حجم وسیعی ازیافته (به ادعای خود سایت) دارد؛
 • این موتور علاوه بر موارد بالا دارای ویژگی های زیر نیز است:
 • دارای جستجو ساده و پیشرفته و جستجو از طریق عملگرهای بولین؛
 • در ربط یافته ها بسیار خوب است؛
 • پیوندهای کور و تصاویر حذف شده وجود دارد؛
 • دارای بیانیه حق مؤلف؛
 • امکان برقراری ارتباط از طریق ایمیل (پیک سرچ،2007).

 

www.Ditto.com

این سایت جهت جستجوی تصاویر خود به پیک سرچ متصل می شود. ویژگی های آن شامل موارد زیر است:

 • دارای گزینه جستجوی ساده و پیشرفته است؛
 • تصاویر به صورت ریز به پیوند اصلی ارجاع داده می شود ؛
 • سعی در رعایت کامل قانون کپی رایت دارد (دیتو،2007 ).   

 

www.corbis.com

این سایت توسط مایکروسافت در سال 1989 راه اندازی شد. کوربیس دارای مجموعه های بزرگ تصویری و هنری است. در سال 2003 سعی در رسیدن به کاربران غیر اقتصادی از طریق یاهو و گوگل را داشت اما اکنون رابط خود را به دو صورت طراحی کرد که شامل اشخاص و افراد حرفه ای می گردید اما در سال 2006 رابط آن محدود به استفاده افراد حرفه ای گردید.

ویژگی های این سایت شامل موارد زیر است:

 • مجموعه روز آمد، وسیع و دارای 70 میلیون تصویراست
 • کامل ترین نوع جستجو را در بین موتورهای جستجو داراست؛
 • شامل عمل گرهای بولین، جستجوی عبارتی و ترکیبی، محدود شدن جستجو به فهرست، مجموعه، تاریخ اضافه شدن، کیفیت نوع عکس، اجازه استفاده عبارت کوتاه سازی پرسش؛
 • نتایج سریع، وسیع، مرتبط و با کیفیت بالا هستند؛
 • اجازه رؤیت تمام تصاویر داده می شود؛
 • دارای بیانیه کپی رایت، عکس های بزرگ تر و نشانه گذاری دیجیتالی هستند؛
 • دارای گزینهonline help ، همچنین امکان برقراری ارتباط از طریق ایمیلاست (کوربیس،2007).

 

www.webshots.com

این سایت یک آلبوم عکس جامعی بوده که دارای یک رویکرد اقتصادی است. عکس های اینترنتی اعضا توسط خود آنها ذخیر ه شده و این عکس ها برای جستجو، تماشا و در برخی موارد خرید دیگران، در دسترس آنان قرار می گیرد.

سایر ویژگی های این سایت عبارتند از :

 • ادعای داشتن 360 میلیون عکس را دارد؛
 • شامل تصاویر مربوط به بالغین است؛
 • در برخی از موارد در اصطلاح های عمومی همپوشانی مناسبی نسبت به موضوعات خاص وجود دارد (وب شوتس،2007).

 

دیگر موتورهای جستجوی تصویر     

www.Webseer.com

www.Comstock.com

www.FBG.com

www.Imagebank.com

www.photoDesk.com

www.photostogo.com

www.Pictor.com

www.scour.com

www.TonyStone.com

www.Workbook.com

www.Webstock.com

www.Webshots.com

 

ابر موتورهای جستجو

ابرموتورهای جستجو به عنوان دروازه های همگانی ، کاربران را به موتورهای جستجو چند گانه در روشی واضح و روشن پیوست می کنند. شیوه عمل ابر موتورهای جستجو شامل سه قسمت اساسی است.

1.      قسمت فرستگر[26]، درخواست جستجو را به بیش از یک موتور جستجو می فرستد ونتایج جستجوی آنها کامل به نظر می رسد، اکثر نتایج در آنها دارای ربط کمی است. این نقص در مورد تصاویر بیشتر است. ابر موتور های جستجو دارای گزینه های جستجوی کمتری نسبت به موتورهای جستجو منبع است (بیجی و دیگران،1998 ).: موتورهای جستجو مورد نظر را برای هر پرسش انتخاب می کند؛

2.      قسمت میانبر پرسش: پرسش مورد نظر کاربر، برای تطبیق دادن نوشته ها با موتور جستجو مورد نظر ترجمه می کند؛ و

3.      قسمت میانبر نمایشی: نتایج پرسش را از هر موتور جستجو جمع آوری می کند و همانندها را حذف می کند  و در آخر نتایج را در شکلی واحد به کاربر نمایش می دهد. اگرچه این نوع موتور ابر موتورهای جستجو تصویر شامل موارد زیر است:

 

www.1stopstock.com

 یک ابر موتور جستجو برای تصویر است که دوازده موتور جستجو را در بر می گیرد که شامل موتور های جستجو(Johnfoxx, PhotoDesk, Comstock, Corbisimage, Photostogo FBG, Imagebank, Pictor, Stockmarker, Tonyston, Webstock, Workbook )است و نتایج در پنجره های pop-up نمایش می دهد (حسن و زنگ،2001) .

 

www.Ixquick.com

ابر موتور جستجویی است که میزان ربط نتایج جستجو را با انتخاب یک تا پنج ستاره نشان می دهد و ظرفیت انجام دادن جستجوهای چند گانه[27]Altavista, art.com, Lycos, Pictures Now, Yahoo ) می شود (ایکس کویک،2007). را از طریق بیش از یک موتور جستجو دارد و شامل موتور های جستجو (

 

www.Search.com

سرچ نیز توانایی انجام دادن جستجوهای چندگانه از طریق بیش از یک موتور جستجو که شامل موتورهای جستجو (Altavista, Excite, Lycos,Scour, Websick ,Yahoo) است را دارد (حسن و زنگ،2001) .

 

www.Altavista.com

یک ابر موتور جستجوی عمومی است که کاربران با این موتور جستجو می توانند در نواحی مشخصی همانند com, edu, gov, net  به جستجوی تصاویر بپردازند (آلتاویستا، 2007 ).

 

www.Mataseek.com

 متاسیک ابر موتور جستجوی مبتنی بر محتوا برای بازیابی تصاویر است که موتورهای جستجو(  VisualSeek،  Webseek،QBIC و Virage) را پشتیبانی می کند. کاربر می تواند برای پرسش خود، به عنوان مثال رنگ یا متن را انتخاب کند. که این دو روش می توانند هم به طور مجزا ، یا ، به صورت ترکیبی به کار برده شوند (متاسیک،2007 ).

 

www.Infosick.com

به کاربران وبگاه هایی را که مرتبط با جستجوی آنهاست نشان می دهد.

 

دیگر ابر موتورهای جستجوی تصویر

www.exite.com

www.dogpile.com

www.webcrowler.com

www.Lycos.com

www.metacrowler.com

بیشتر تصاویر  ابرموتورهای جستجو از یاهو، گوگل، و دایتو است (تیسی،2007).

دایتو ، آلتاویستا ، کوربیس، جامع ترین موتورهای جستجوی  تصویر هستند (حسن و زنگ ،2001) . موتورهای جستجو تصویر، همانند موتورهای جستجوی عمومی، اطلاعات زیادی دارند. در نتیجه نتایج جستجو در آنها بی شمار است. همانطور که اشاره شد، شخص جستجوگر خاصه کتابداران برای بازیابی نتایج با ربط بالا باید از نوع، دامنه، و نحوه جستجوی موتورها آگاه بوده و با اتخاذ تدابیر صحیح بتوانند مطلوب ترین نتایج را به مراجعان عرضه دارند.

منابع

http://www.Altavista.com

      http://www.pro.corbis.com

     http://www.ctr.columbia.edu/MetaSEEk   

      http://www.Ditto.com

      http://www.google.com

      http://Infosick.com

      http://Ixquick.com

      http://www.picsearch.com

     http://www.tasi.ac.uk/resources/searchengines.html

      http://Webshots.com

     http://wikipedia.org/wiki


نوشته شده در تاريخ دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠ توسط نمایه

همزمان با سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر و با حضور سردار صفوی؛

فاز دوم نمایه «گنج جنگ» رونمایی می‌شود

محمدرضا اخضریان کاشانی مدیر عامل مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی نمایه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به فرا رسیدن سوم خرداد روز آزاد سازی خرمشهر، میلاد بانوی دو عالم حضرت زهرا(س) و میلاد امام خمینی(ره) و رونمایی از نرم‌افزارها و نمایه‌های این موسسه گفت: با توجه به ایام آزادسازی خرمشهر و فرارسیدن سوم خرداد فاز دوم رونمایی از پرو‍ژه نمایه «گنج جنگ» را خواهیم داشت.

 

به گفته وی، فاز اول این نمایه آذرماه سال 89 رونمایی شد؛ فاز دوم این پروژه شامل 25 عنوان نرم‌افزار دیگر است که در دو محور عملیات‌های دفاع مقدس، بانک اطلاعاتی اماکن، شخصیت‌ها و فعالیت‌های محقق شده در دفاع مقدس صورت گرفته که این نمایه با حضور سردار رحیم صفوی رونمایی می‌شود.

مدیرعامل مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی نمایه در ادامه با اشاره به مجموعه نمایه‌ موسسه عنوان کرد: در پایان سال 89 از 32 عنوان نرم‌افزار رونمایی شد؛ سوم خرداد هم 25 عنوان دیگر رونمایی خواهیم کرد که 5 عنوان باقی مانده ظرف چند ماه آینده تکمیل خواهد شد.

اخضریان کاشانی تصریح کرد: 25 عنوان شامل مجموعه‌ای از اطلاعات و حوادث به صورت دایر‌ه‌المعارف خواهد بود؛ شامل اماکن، مناسبت‌ها، شخصیت‌ها، افراد دخیل در دفاع مقدس، کتاب‌ها، مقالات و مطالبی که در مورد دفاع مقدس در هر مناسبت و فرصت منتشر شده که به صورت قابل جستجو در همه موارد برای پژوهشگران آماده شده است.

به گفته مدیرعامل مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی نمایه، بخش دیگری از کار هم معرفی عملیات‌های دفاع مقدس است که رزمندگان در قالب ارتش و سپاه و یا بسیج نیروی دریایی و زمینی همه و همه در آن گنجانده شده، به صورت معرفی کامل هر یک از عملیات‌ها، مقالات و فایل‌های صوتی، تصویری و اطلاعات مقاله شناختی که همه آنها موجود است.

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠ توسط نمایه

با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان عرصه ایثار و دفاع، سوم خرداد سالروز حماسه آزادی خرمشهر عزیز مبارک باد. 

شهر آتش و خون

برون ز موج خطر ، سر افراز آمده ایم          هزار حادثه  دیدیم و  باز آمده ایم

اگر ز فتنه دشمن جدا شدیم از تو            ز لطف دوست به سوی تو بازآمده ایم

به شهر آتش و خون و حماسه خرمشهر       به پای صبر ز راهی دراز آمده ایم

چو غنچه تنگدل از این چمن سفر کردیم     گشاده دست تر از سرو ناز آمده ایم

بگو به مطرب مستان ره عراق زند         که ما به بویه قدس و حجاز آمده ایم

به خاک پای شهیدان راه عشق قسم        که پای بوس تورا پیشواز آمده ایم

شکست دشمن ما، مرهم جراحت توست    بیا که درد تو را چاره ساز آمده ایم

پیام پیر  جماران  شنیده ایم حمید           به حق گزاری آن دلنواز آمده ایم


نوشته شده در تاريخ دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠ توسط نمایه

چهل حدیث از حضرت فاطمه(س) همراه با شعر

میلاد حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و زادروز حضرت امام خمینی (ره) و روز زن و بزرگداشت مقام مادر مبارک باد.

 

1- حضرت فاطمه(س)می‌فرمایند: و من، آن کلمه‌ی نیکوی خداوندم. (الفضائل/80)

من فاطمه‌ام، واژه‌ی حسنای خداوند
از ماه نشان دارم و با آینه پیوند
من فاطمه‌ام، سرخ تر از خاطره ی سیب
من فاطمه ام، سبزتر از واژه‌ی لبخند

2- حضرت فاطمه(س)می‌فرمایند: و ما وسیله‌‌ی ارتباط خدا با مخلوقاتیم. (دلائل‌الامامه/32)

سرشار نگاه آسمان کن ما را
از خود برهان و بی‌نشان کن ما را
ای واسطه‌ی فیض خداوند کریم
بر سفره‌ی دوست، میهمان کن ما را

3- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: و ماییم برگزیدگان خدا و جایگاه پاکی‌ها. (ارشاد شیخ مفید/1/270)

ای محرم راز جمع افلاکی‌ها
چون سرو، رها ز مجمع خاکی‌ها
یک جرعه زلال آفتابم بچشان
ای روح بلند قله‌ی پاکی‌ها

 

4- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: ... و ما دلیل‌های روشن خداییم. (ارشاد شیخ‌ مفید/1/270)

در ظلمت شب، دلیل راهم هستید
چون کوه، همیشه تکیه‌گاهم هستید
ای حجّت‌های روشن خالق مهر
در تیرگی زمانه ما‌هم هستید

5- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: ... و ما وارثان پیامبران الهی هستیم. (ارشاد شیخ مفید/1/270)

دریا صفتید و روح باران دارید
چون سبزه طراوت بهاران دارید
هستید شما وارث پیغامبران
در سینه همیشه نور قرآن دارید

6- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند، حج را برای استواری و تحکیم دین قرار داد. (بحارالانوار/29/223)

تا چشمه‌ی عشق، جاری دین گردد
دل‌های همه،
  بهاری دین گردد
واجب شده حج به امر یکتای بزرگ
تا مایه‌ی استواری دین گردد

7- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند، رسیدگی به خویشان را برای طول عمر و باعث فزونی در خویشان قرار داد. (بحارالانوار/29/223)

چونان که ادب به آبرو افزاید
اخلاص، به قدر هر نکو افزاید
اهل صله‌ی رحم اگر بود کسی
فرمود: خدا بر اهل او افزاید

8- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند، اطاعت از ما- اهل‌بیت علیهم‌السلام- را برای ایجاد نظم و همبستگی در مردم قرار داد. (بحارالانوار/29/223)

خواهی ز گسستگی رهایی یابی
یا جلوه‌ای از نور خدایی یابی
فرمان ببر از اوامر حضرت دوست
تا راه به اوج کبریایی یابی

9- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند، صبر را وسیله‌ی استحقاق و شایستگی پاداش قرار داد. (بحارالانوار/29/223)

گر پنجره‌ی نگاه تو غم دارد
صدها گره بزرگ و مبهم دارد
با صبر بر آن، رسی به پاداشی نیک.
کاین راه، هزار پیچ و صد خم دارد

10- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند، شرک را به منظور اخلاص بندگی، حرام نمود. (بحارالانوار/29/223)

تا دور شود هر عمل از شیوه‌ی بد
اعمال همه، خالص و زیبا گردد
دانای توانای عزیز یکتا
.بر دفتر شرک، مهر«باطل شد» زد

11- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند، وفای به نذر را برای رسیدن به مغفرت و آمرزش خویش قرار داد. (بحارالانوار/29/223)

ای آن‌که به دل امید رحمت داری
از حق طلب رحم و عنایت داری
در راه وفا به نذر خود سخت بکوش
گر میل رسیدن به سعادت داری

12- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند، نیکی به پدر و مادر را سبب امان از خشم خود قرار داد. (بحارالانوار/29/223)

خواهی برهی ز خشم ایزد، ای دوست
چون برگ، گناه تو بریزد، ای دوست
نیکی به پدر- مادرخود کن بسیار
از کار بدت لطف نخیزد، ای دوست

13- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند، جهاد را مایه‌ی عزّت و شکوه اسلام قرار داد. (بحارالانوار/29/223)

چون سرو، همیشه آسمان همّت باش
هم‌قامت آسمان پر شوکت باش
وقتی که جهاد، عزت اسلام است
جهدی کن و هم‌رکاب این عزت باش

14- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند، امر به معروف را برای حفظ مصالح عمومی جامعه قرار داد. (بحارالانوار/29/223)

هر جامعه‌ای که اهل تقوی گردد
سرشار شکوفه و شکوفا گردد
یک قطره نکویی اگر آنجا افتد
با امر به معروف، چو دریا گردد

15- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: از مؤمنین نیست کسی که همسایه‌اش از شر و آزار او در امان نباشد. (دلائل‌الامامه/1)

حیف است طریق عشق را سد باشی
در روشنی آب، مردّد باشی
در سایه‌ی سبز زندگانی، ای دوست!
همسایه چو با کسی شدی، بد باشی

16- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: از بخل دوری کن، زیرا بخل درختی است در جهنم که شاخه‌هایش در دنیا می‌باشد و هر‌کس به آن شاخه‌ها بیاویزد، داخل در جهنم می‌شود. (دلائل‌الامامه/4)

آن شاخه که بی میوه قدی خم دارد
بخل است، که ریشه در جهنم دارد
هر‌کس که از آن شاخه بیاویزد سخت
شک نیست- زمین خوردن محکم دارد

17- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: سخاوت، درختی است در بهشت که شاخه‌هایش در دنیا گسترده است و هر‌کس شاخه‌ای از آن را بگیرد داخل بهشت می‌شود. (دلائل‌الامامه/4)

ای دوست! سخاوت، آسمان پیوند است
این شاخه‌ی سبز باغ بی‌مانند است
چید آن‌که از این شاخه گلی- بی تردید-
در هر دو سرا، عزیز و عزّتمند است

18- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: همانا از بندگان خدا، تنها دانشمندان از خدا می‌هراسند. (بحارالانوار/2/45)

زنهار! به جمع جهل، ملحق نشوی
گستاخ، در امر حضرت حق نشوی
با روشنی علم، ره صبح بجوی
تا همدم تاریکی مطلق نشوی

19- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: دو لشکر ظلم، با هم برخورد نمی‌کنند جز این‌که خداوند، آن‌ها را به خودشان وا‌می‌گذارد. (کشف‌الغمه/2/581)

در لشکر ظلم، مرد حق‌باور نیست
چون جامعه‌ای که «نهی از منکر» نیست
وقتی که به هم دو لشکر ظلم رسند
دستی به عنایت از سوی داور نیست

20- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: بهترین شما کسانی هستند که با تواضع، دیگران را یاری می‌کنند. (دلائل‌الامامه/7)

پرهیز کن از غرور، از «من» بودن
از سنگ‌شدن، شبیه آهن بودن
خواهی که به بام رستگاری برسی
باید که چو خورشید، فروتن بودن

21- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: اگر به آنچه شما را امر نمودیم عمل می‌کنی و از آنچه شما را بر حذر داشته‌ایم دوری می‌کنی از شیعیان ما هستی و گرنه هرگز. (بحار‌الانوار/65/156)

با هر‌چه نکویی‌ست، نکو باید شد
سرشار زلال آبرو باید شد
می‌خواهی اگر شیعه‌ی مولا باشی
فرمانبر امر و نهی او باید شد

22- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: از بخل دور باش، زیرا بخل مرضی است که در شخص کریم وجود ندارد. (دلائل‌الامامه/4)

بخل از قطرات سبز باران دور است
فریاد کویری از بهاران دور است
بخشنده‌تر از بهار باید بودن
بیماری بخل، از کریمان دور است

23- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: همانا خداوند، نیکوکار بردبار با‌ عفت را دوست می‌دارد. (دلائل‌الامامه/1)

در جاده‌ی‌ رنج، نا‌شکیبی نکنی
با خواب سراب، خود‌فریبی نکنی
از دامن پاکدامنی خوشه بچین
تا خویش، دچار بی‌نصیبی نکنی

24- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: همانا حیا از ایمان است و نتیجه‌ی ایمان، بهشت می‌باشد. (کافی/2/106)

در دست سپیده، برکاتی دگر است
پیغام سحر را، کلماتی دگر است
ای آن‌که امید زندگانی داری
.در روشنی حیا، حیاتی دگر است

25- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: شیعیان ما از بهترین افراد اهل بهشتند. (بحارالانوار/65/156)

در دامن روشنی، کبوتر باشد
در ظلمت روزگار، اختر باشد
در باغ بهشت، شیعه‌ی آل علی
چون سرو سهی از همگان سر باشد

26- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: همانا خوشبخت واقعی کسی است که علی را چه در زمان حیاتش و چه پس از وفاتش دوست بدارد. (بحارالانوار/27/74)

در دفتر روشنایی و برگ سحر
نقل است چنین ز دختر پیغمبر:
آنان که حقیقتا سعادتمندند
دارند به دل مدام، حبّ حیدر

27- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: جانم فدای تو و جان و روح من سپر بلاهای جان تو یا اباالحسن! همواره با تو خواهم بود- اگر تو در خیر و نیکی به سر ببری با تو خواهم زیست و اگر در سختی‌ها و بلاها گرفتار شدی باز هم با تو خواهم بود. (کوکب الدری/1/196)

گردم به فدای حضرتت یا مولا
ای روشن از انوار تو تاریکی‌ها
در نیک و بد زمانه همراه توام
هرگز نشوم از تو و عشق تو جدا

28- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: آن لحظه‌ای که زن در خانه‌ی خود می‌ماند- و به امور تربیت فرزند می‌پردازد- به خدا نزدیک‌تر است. (بحارالانوار/43/92)

آن‌گاه که زن جامه‌ی تقوی پوشد
در تربیت صحیح طفلش کوشد
در سایه‌ی قرب خالق بی‌همتاست
از خانه‌ی او چشمه‌ی هستی جوشد

29- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: بعد از غدیر خم، خداوند برای هیچ‌کس عذر و بهانه‌ای باقی نگذاشته است. (دلائل‌الامامه/37)

بعد از غدیر، آینه معنا گرفته است
آری؛ دوباره فصل نوی پا گرفته است
دیگر نمانده جای دلیل و بهانه‌ای
عشق علی‌ست؛ در دل ما جا گرفته است

30- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: کسی که عبادت‌های خالصانه‌ی خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، برترین مصلحت او را به سویش فرو خواهد فرستاد. (بحارالانوار/67/249)

در خانه‌ی دل یاد خدا جاری ساز
جان و دل خود، به سوی حق ده پرواز
خواهی برسد عاقبت نیک ای دوست
خالص شو و عاشقانه کن راز و نیاز

31- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: اول همسایه بعد اهل خانه. (وسائل‌الشیعه/7/112)

ای شمع وجود عشق را پروانه
با بخشش و ایثار مشو بیگانه
همسایه به اهل خانه اولی بشمار
تا نور شود تیرگی کاشانه

32- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: لذتی که از خدمت حضرت حق می‌برم، مرا از هر خواهشی باز‌داشته است. (ریاحین‌الشریعه/1/105)

شادم به لقای روی او هر نفسی
جز او نبود برای من دادرسی
شوقی که برای خدمت حق دارم
بسته است به روی من در هر هوسی

33- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: بهشت، زیر پای مادران است. (مستدرک/15/180)

آیینه‌ای از صفات داور باشد
سرچشمه‌ای از حیات کوثر باشد
در خدمت او باش که فرمود: بهشت
در زیر قدوم پاک مادر باشد

34- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خشنودم به آنچه که خدا و پیامبر او برای من رضایت دادند. (مناقب ابن‌شهرآشوب/3/351)

از دست مده آ‌نچه خدایت داده است
یا معرفتی که مصطفایت داده است
مردان خدا همیشه راضی هستند
.بر آنچه خدا بدان رضایت داده است

35- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: مثَلَ امام، مانند کعبه است. مردم باید در اطراف آن طواف کنند نه آن‌ که دور مردم طواف نماید. (بحارالانوار/36/353)

نور است امام، کعبه‌ی امید است
تابان و فروزنده‌تر از خورشید است
اندر دل شیعه مهر او کم نشود
چون گرد مدار لطف او چرخیده‌ست

36- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: آنچه برای زنان نیکوست این است که- بدون ضرورت- مردان نا‌محرم را نبینند، و نامحرمان نیز آن‌ها را ننگرند. (بحارالانوار/43/54)

گر زن به حجاب خویش مستور شود
از دیده‌ی آلوده و بد دور شود
نیکوست برای زن که الگو گیرد
از فاطمه، تا شاخه‌ای از نور شود

37- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: پاداش خوشرویی در برابر مؤمن، بهشت است. (بحارالانوار/72/401)

آن‌کس که گشاده‌رو و خوش‌رفتار است
دل‌خوش نه به این جهان بی‌مقدار است
در باغ بهشت می‌دهندش مأوا
سر‌خوش به لقای حضرت دادار است

38- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: تا زنده‌ام، همواره به ارزش‌های امام علی(ع) معترف خواهم بود. (بحارالانوار/43/38)

فرموده چنین گوهر هستی زهرا:
سوگند به آن ‌که داده هستی ما را
بر ارزش والای علی معترفم
هرگز نکشم دست ز راه مولا

39- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند متعال، امامت ما را برای ایمنی از تفرقه قرار داد. (بحارالانوار/29/223)

آرام شود تا دل خلق نگران
تا گم نکنیم راه؛ حیّ سبحان
در جامعه ایجاد امامت فرمود
تا تفرقه آتش نزند هستی‌مان

40- حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند: خداوند، روزه را برای پابرجایی اخلاص واجب نمود. (بحارالانوار/29/223)

تا پاک‌تر از نگاه مهتاب شویم
چون آینه بی‌ریاتر از آب شویم
روزی‌ده خلق،‌روزه واجب فرمود
تا ناب‌تر از گوهر نایاب شویم

 

برگرفته از پایگاه نسیم رضوان


.: Weblog Themes By Pichak :.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظقالب وبلاگقالب وبلاگگالری عکسفاگالری عکس آلامتو